Kde ve světě pomáhá česká církev?

Datum publikace1. 4. 2016, 11.00

Mapová aplikace na našem webu představuje 180 míst na celém světě, na nichž pomáhá česká církev. Pomocí interaktivních bodů slouží mapa zároveň jako rozcestník k podrobnějším informacím o projektech českých křesťanských organizací.

Nová aplikace představuje rozvojové, pastorační, humanitární, sociální, školské i další projekty, v nichž česká církev pomáhá potřebným ve světě. Mapa vznikla ve spolupráci České biskupské konference, Charity ČR, Papežských misijních děl, řádů i řeholí a organizace Likvidace lepry.

Kdo pomáhá?

Více než polovinu ze 180 celkových projektů realizuje Charita ČR nebo jednotlivé diecézní (...) charity.

V zahraničí se angažují také Papežská misijní díla nebo organizace Likvidace lepry. Nedílnou součást pomáhajících tvoří také členové a dobrovolníci mužských i ženských řádů, např. Salesiánů Dona Bosca, Oblátů Panny Marie Neposkvrněné, Bosých karmelitánů nebo Kongregace Sester Neposkvrněného Početí Panny Marie III. řádu sv. Františka z Assisi.

Kde pomáhá česká církev?

Nejvíce projektů (celkem 37 procent) se nachází v Asii, především v jihovýchodní části. České církevní organizace ale pomáhají také např. v Gruzii, Mongolsku, Sýrii, Iráku nebo Jordánsku.

Na druhém místě v počtu projektů se nachází Afrika (27 procent), následuje Evropa (22 procent, významný počet projektů se nachází v Moldavsku a na Ukrajině) a Amerika (11 procent).

Typy pomoci

Velká část projektů českých katolických organizací je věnována podpoře vzdělávání v chudých oblastech. Ta zahrnuje stavbu škol, konkrétní pomoc nemajetným nebo handicapovaným dětem, ale také např. odborné vzdělávání učňů či zemědělců.

V rámci sociální práce se organizace věnují např. dětem na ulici, sociálně slabým rodinám nebo seniorům. Papežská misijní díla podporují mj. provoz mnoha sirotčinců. Zajímavé jsou též aktivity Charity ČR na podporu lepších podmínek v mongolských věznicích.

Organizace se také podílejí na humanitární podpoře přesídlených osob v oblasti Erbílu (Irák) a Ninivské planiny. Zdejší lidé byli často nuceni opustit domovy kvůli příchodu tzv. Islámského státu.

Mnoho projektů je dále věnováno podpoře křesťanské víry. Stavbě kostelů a farních center, podpoře misionářů a katechetů nebo formaci bohoslovců. Salesiáni Dona Bosca se v této oblasti věnují především mladým lidem. Papežská misijní díla připravila ze zahraničí řadu kvalitních dokumentů

Církevní organizace se také věnují zlepšení potravinové soběstačnosti chudých lokalit, budování zdrojů pitné vody, vzdělávání v oblasti zemědělství, zlepšování postupů ve stavebnictví či podpoře místního podnikání.

V oblasti zdravotnictví podporuje například organizace Likvidace lepry několik nemocnic v Kolumbii, Libérii, Tanzanii a Indii, které se věnují malomocným. Arcidiecézní charita Praha provozuje nemocnici sv. Karla Lwangy v Ugandě. Ta prostřednictvím mobilní ordinace působí také na ugandském venkově, kde šíří zdravotní osvětu a provádí základní zdravotní preventivní péči.

Údaje v mapové aplikaci jsou aktuální k 1. dubnu 2016. Každoročně pak dochází k jejich aktualizaci k poslednímu březnovému dni.

> Vstup do mapové aplikace

Autor článku: Ondřej Mléčka