Benedikt XVI. oslavil 89 let

Datum publikace18. 4. 2016, 12.00

Benedikt XVI. v sobotu slavil 89. narozeniny. Vzpomněl na něj i papež František.

Joseph Ratzinger, papež Benedikt XVI. (265. nástupce apoštola Petra), se narodil 16. dubna 1927 v bavorském městečku Marktl. Papežem byl zvolen 19. dubna 2005. Abdikoval k 28. únoru 2013.

Od té doby se drží v pozadí. Žije v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách. Tráví zde svůj čas v modlitbě a rozjímání či psaním dopisů, občas hraje i na klavír. Na veřejnosti je vidět jen zřídka; dělá to proto, aby neodvracel pozornost od svého nástupce.

František se k němu však sám odvolává a často cituje z jeho spisů. Například ve své apoštolské exhortaci Evangelii gaudium František píše: „Nepřestanu opakovat slova Benedikta XVI., která nás přivádějí k jádru evangelia: Na počátku křesťanského života není určité etické rozhodnutí nebo nějaká velká idea, nýbrž setkání s událostí, s Osobou, která otevírá před životem nový obzor a dává mu rozhodující zaměření.“ (EG, s. 11)

V den Ratzingerových narozenin zveřejnil František na svém twitterovém účtu poděkování Bohu za to, že daroval Benedikta XVI. církvi i světu. Během cesty na ostrov Lesbos tuto událost připomněl i novinářům a vybídl k modlitbám za něj a zaslal srdečné blahopřání „s prosbou k Pánu, aby i nadále požehnal jeho vzácné službě blízkosti a modlitby za celou církev“.

Na počest emeritního papeže proběhl v paláci Lva XIII. ve Vatikánských zahradách mozartovský koncert v podání Filharmonického orchestru z Franciacorta.

Věděli jste, že...

Josef Ratzinger se narodil na Bílou sobotu 16. dubna 1927. Do semináře trvale vstoupil po nuceném přerušení v roce 1945. Během života působil na řadě univerzit, arcibiskupem se stal 1977. V listopadu 1981 se stal z rukou svého předchůdce sv. Jana Pavla II. prefektem Kongregace pro nauku víry a o dvanáct let později kardinálem. Svůj pontifikát zahájil 19. dubna 2005, koncem února 2013 na něj kvůli zdravotnímu stavu rezignoval.

(Zdroj: Rádio Vaticana, Radio Proglas, Catholic Herald; foto: Marianne Medlin / CNA)

Autor článku: Zuzana Lášková