Direktář pro službu a život kněží vychází v češtině

Datum publikace26. 4. 2016, 12.28

V češtině vychází tiskem i v elektronické podobě Direktář pro službu a život kněží. Dokument, který vydala Kongregace pro klérus v roce 2013, má pomoci kněžím hlouběji proniknout do identity vlastního povolání a zintenzivnit svůj vnitřní život. Je také novým impulzem pro kněžskou službu i formaci.

„Byli bychom rádi, aby nové vydání Direktáře pro službu a život kněží pomohlo všem mužům povolaným k účasti na kněžství Krista, Hlavy a Pastýře, hlouběji proniknout do identity vlastního povolání a zintenzivnit vnitřní život; aby bylo novým impulzem pro kněžskou službu a realizaci trvalé osobní formace, za kterou je každý zodpovědný; aby bylo oporou bohatého a opravdového apoštolátu ku prospěchu církve a celého světa,“ píše se v úvodu dokumentu.

Jak uvádí kardinál Mauro Piacenza, všeobecná sekularizace ve společnosti způsobila krizi kněžské služby. Ta se projevuje citelným úbytkem povolání, ale také pocitem ztráty nadpřirozeného rozměru kněžského povolání.

Již v roce 1994 byl proto poprvé vydán Direktář pro službu a život kněží, který měl být „vhodným nástrojem, světlem a průvodcem posvátným služebníkům, stále více dezorientovaným apoštolům ve složitém a neustále se měnícím světě, na cestě k duchovní obnově“.

Zkušenost s Rokem kněží (2009-2010), vyhlášení nové evangelizace, opakovaná doporučení Benedikta XVI. i selhání některých služebníků vedla k vydání nového direktáře v roce 2013.

Dokumentu ve třech částech prohlubuje kněžskou identitu, spiritualitu kněží i jejich formaci.

Věnuje se například „bytostné dimenzi modlitby“ v životě kněze a zvláštní úloze liturgie hodin. „Z teologického pohledu svátostného kněžství jakožto bytostné účasti na osobě Krista – Hlavy církve – je modlitba posvátného služebníka, pomineme-li její morální nutnost, vlastně modlitbou Krista, neboť má tutéž důstojnost a účinek,“ píše se v předmluvě.

Text klade důraz na „svátostnou dimenzi“ služebníka, který „spravuje poklady Boží milosti, a tím zaručuje Kristovu tajemnou přítomnost ve světě“. Často se totiž příliš prosazuje funkční pohled na kněze jakožto „profesionála v posvátných záležitostech“ nebo se nadměrně zdůrazňuje jeho společenská aktivita.

Direktář se zabývá i tématy jako vztah s Bohem–Nejsvětější Trojicí, vhodná formace, využívání masmédií, vztah k Eucharistii a z ní vyplývající smysl celibátu, společenství s ostatními kněžími nebo úloha Panny Marie v životě kněze.

Dokument je určen především pro diecézní kněze, avšak mnohé body mohou být k užitku i členům řeholních společenství. Doporučuje se také formátorům v seminářích a kandidátům kněžství.

Text vychází tiskem v tzv. červené řadě dokumentů ČBK (dokumenty vydané vatikánskými institucemi), k dispozici je i v elektronické podobě v příloze článku nebo v sekci dokumentů.

(ilustrační foto: CNA / Lauren Cater)

Autor článku: Ondřej Mléčka