Katolický týdeník: Když farář dobíhá ke zbrojnici první

Datum publikace27. 4. 2016, 14.47

Ten nepříjemně táhlý zvuk sirény známe všichni. Citlivá duše strne, někomu se právě hroutí dosavadní svět. Kde asi hoří? Nebo jde o jiné neštěstí? Kolik lidských životů je v ohrožení?

Vteřiny běží a ozývá se dupot, zní vzrušené povely, startování vozu. Uběhly pouhé čtyři minuty a zásahová jednotka místního sdružení dobrovolných hasičů vyjíždí. Neznámým obětem veze naději...

Takový scénář vídáme ve všech našich městech nebo obcích. Cizí není ani obyvatelům městyse Křižanova uprostřed Vysočiny. Lidé si tu hasičů váží, tradice jejich sboru sahá až do roku 1874 a výsledky jsou úctyhodné. Stejně jako odvaha a nasazení. Lidé v Křižanově také ví, že za volantem dvacetitunové hasičské Tatry 815 často sedí jejich farář P. Tomáš Holcner. „Nejsem sám, řidičů je v naší zásahové jednotce pět. Já to ale mám nejblíže, takže zpravidla dobíhám ke zbrojnici první. Otevírám bránu, startuji vůz, vyjíždím. Na to jsem připraven od pondělí do soboty, ve dne i v noci. Jen v neděli dopoledne je kamarádům jasné, že moje místo je u oltáře nebo ve zpovědnici,“ vysvětluje kněz.

MŮŽE TO BÝT V GENECH?

P. Tomáš Holcner přišel do Křižanova v roce 2007 a mezi prvními úkoly jej čekalo požehnání nového hasičského vozu. Spřátelil se tak se členy místního sboru hasičů. „Všiml jsem si tehdy, že v zásahové jednotce dochází ke střídání generací a že bych tam mohl být užitečný. Napadlo mě, že i tato služba bude Božímu lidu přínosem,“ vzpomíná farář. Hasiči jej mezi sebe přijali nejdříve s dávkou údivu. Rychle je ale přesvědčili, že to myslí vážně. Výhodou mu byl řidičák na těžký nákladní vůz, který umožnil téměř okamžitý nástup. Ani tak se ale nevyhnul řadě školení a kurzů – od strojnického až po zdravotní.

Noví přátelé současně zjišťovali, že Tomáš má vztah k hasičům v genech. Už dědové z obou stran totiž nosili uniformu hasičských sborů na Vysočině. „Já mám navíc rád techniku a voní mi benzin,“ přiznává kněz. A když se jednou podíval do hasičské kroniky v Křižanově, našel tam milé překvapení. Mezi zakládajícími a velmi aktivními členy první hasičské jednotky se skvělo jméno jeho dávného kněžského předchůdce.

SLIBY JSOU VÁŽNÁ VĚC

Vzpomínám si na jeden z prvních výjezdů pana faráře Holcnera,“ vypráví šéf křižanovských hasičů Jiří Šibor. „Siréna začala houkat v pátek večer právě ve chvíli, kdy končila mše svatá. Tomáš se rozběhl rovnou od oltáře. Prokličkoval mezi nechápajícími farníky a bílou kněžskou albu si při běhu k hasičce přidržoval nad koleny oběma rukama. Pro mnoho obyvatel obce to byl nečekaný zážitek a my hasiči jsme pochopili, že náš duchovní správce myslí i tento svůj slib naprosto vážně,“ zdůrazňuje velitel. Jindy celou sobotní noc společně prožili při dramatickém zásahu u hořícího rodinného domu. „Pan farář spolu s námi nezamhouřil oko. A po návratu se jen stačil osprchovat od sazí a špíny a pospíchal na nedělní ranní mši,“ konstatuje velitel.

Více lze nalézt na www.katyd.cz nebo v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Štěstí není aplikace do mobilu

Svoboda nespočívá ve věcech, které vlastníme, ani v tom, že si děláme, co chceme – řekl papež František dospívajícím dětem ve věku od 13 do 16 let, které minulý víkend zaplavily Vatikán.

Mluvte o nás, říkají uprchlíci

Přesvědčit se na vlastní oči, jak žijí křesťané v iráckém Kurdistánu, kam utíkají před tzv. Islámským  státem, se vydal tým Katolického týdeníku a Radia Proglas. „Mluvte o nás,“ shodují se místní.

Sekretářem ČBK Stanislav Přibyl

Biskupové zvolili nového generálního sekretáře, nástupce Mons. Tomáše Holuba. Stane se jím litoměřický generální vikář P. Stanislav Přibyl.

Do kostela nejdou, ale jsou naši

Poslední dubnový den bude posledním dnem, kdy František Radkovský ponese na bedrech tíhu úřadu plzeňského biskupa. Před svěcením nástupce se podělil o vzpomínky na dvě dekády služby v Plzni i o plány do budoucnosti.

(reprofoto: KATYD)

Autor článku: František Jemelka