Papež povede duchovní obnovu pro kněze z celého světa

Datum publikace29. 4. 2016, 11.45

Ve dnech 1. – 3. června budou oslavy Svatého roku milosrdenství věnovány kněžím. Papež František povede v Římě duchovní obnovu, kterou bude možné sledovat také skrze sdělovací prostředky. Na událost jsou zváni biskupové, kněží i ti, kdo se na kněžství připravují.

„Jako obraz Dobrého pastýře je kněz člověkem milosrdenství a soucitu, je nablízku lidem a služebníkem všech.“ Těmito slovy papeže Františka začíná pozvánka na sérii událostí, které budou o slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova i v předcházejících dnech (1. – 3. června) věnovány kněžím, biskupům a bohoslovcům.

Pořadatelé vyzývají i každou místní církev, aby se k událostem připojila tím, že podle svých potřeb nabídne stejné aktivity jako v Římě. Především se může „naladit na tři úvahy, které nabídne papež František ve čtvrtek 2. června“, a připravit se tak na slavnost, jež je zároveň Světovým dnem modliteb za posvěcení kněží.

Jak sledovat události z Vatikánu?

Většinu událostí s papežem Františkem přenáší Televize Noe. Zájemci mohou také využít přehrávač Vatican Player, na němž probíhá přenos vždy v několika světových jazycích (vyžaduje instalaci Microsoft Silverlight), nebo kanál Vatikánu na portálu YouTube.

Aktivity začnou ve středu 1. června. Ve třech římských kostelech (San Salvatore in Lauro, Santa Maria in Vallicella, San Giovanni dei Fiorentini) bude po celý den vystavená eucharistie k adoraci. Také zde kněží mohou slavit svátost smíření. Během dne bude příležitost vykonat pouť ke svaté bráně v bazilice sv. Petra. V podvečer je na programu katecheze v různých jazycích na téma milosrdenství. Italskou katechezi přednese např. kardinál Gianfranco Ravasi, německou papežův osobní sekretář Georg Gänswein. Následovat bude mše svatá.

Ve čtvrtek 2. června proběhne duchovní obnova, kterou povede papež František. Během dne se papež obrátí ke kněžím se třemi přednáškami, každou pronese v jedné římské bazilice. V ostatních bazilikách budou moci kněží sledovat římského biskupa skrze televizní přenos. Duchovní obnova bude zakončena mší svatou slavenou po jazykových skupinách.

Obnova s papežem Františkem bude také přenášena do celého světa skrze sdělovací prostředky.

O slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, v pátek 3. června, bude papež František slavit s kněžími a biskupy mši sv. ve Vatikánu. Zváni jsou také laici, kteří chtějí poděkovat za dar kněžství a modlit se za posvěcení Kristových služebníků.

Jak uvádí web Roku milosrdenství, k účasti na událostech je nutné, aby se kněží registrovali a následně přihlásili (www.im.va). V Římě pak dostanou průkaz, který jim umožní vstup. Přihlásit se je možné do 13. května.

Více informací naleznete na stránkách Svatého roku milosrdenství.

(foto: CNA / Alexey Gotovskyi)

Autor článku: Ondřej Mléčka