Poslouchejme mladé lidi, mohou nás hodně naučit

Datum publikace3. 5. 2016, 15.30

Čeho se v současnosti mladí lidé obávají a po čem touží? Co očekávají od církve? Jak jim lze pomoci? O tom společně diskutovali biskupové a národní delegáti z oblasti pastorace mládeže a vysokoškoláků, kteří se sešli na zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) od 27. do 29. dubna 2016 v Maďarsku.

Být k dispozici, být naslouchající, podporující a doprovázející“ jsou postoje, které by měl zaujmout každý pracovník s mládeží, jak vyplynulo z reakcí mladých vystupujících, již byli přizváni mezi regulérní účastníky zasedání CCEE.

Tito mladí lidé byli požádáni, ale upřímně a otevřeně zreflektovali očekávání a touhy, problémy či pochybnosti, se kterými se potýkají jejich vrstevníci v současném světě.

Zdá se, že osamělost je to, z čeho mají dnešní mladí lidé největší strach. Mladý člověk se potýká s mnoha nevyřešenými otázkami ve snaze dát svému životu význam, také najít svoji roli a postavení ve společnosti, zároveň v touze milovat a být milován. Pokud někdo v tomto věku zůstává na všechny starosti zcela sám, mohou se snadno obrátit v hlubokou sklíčenost, různé formy úzkostí či dlouhodobých depresí.

Mladí lidé hledají opravdové vztahy, se svými vrstevníky, kněžími i samotným Ježíšem. Často bojují se srovnáváním, posuzováním a odsuzováním ze strany druhých. Od církve očekávají přijetí se vším tím, jací jsou a doprovázení při hledání jejich odpovědí. Pokud je začne soudit i církev, zanevřou na ni.

Nedostatek sebedůvěry, neúspěchy ve škole či při hledání práce, neschopnost řídit svou vlastní budoucnost... to vše přispívá k vytváření nejistoty uvnitř mladého člověka. Pokud takové nejistoty zůstávají skryté a neřešené, často se pak proměňují v různé závislosti.

Pokud jsou mladí lidé dostatečně inspirováni, jsou schopni dělat úžasné věci.”

Lidé pověření pastorací mládeže se musí naučit jak být v první řadě podpůrnými přáteli, zejména v obtížných či nejistých časech a umět motivovat. Musí to být lidé schopní naslouchat nikoliv soudit, rozpoznávat a zdokonalovat schopnosti každé osoby.

Mladí lidé neustále dokazují svoji ochotu aktivně se zapojovat do různých projektů, např. charitativních nebo bojujících za sociální nespravedlnost. Jsou ochotni věnovat svůj čas a sdílet své znalosti a zkušenosti. „Pokud jsou mladí lidé dostatečně inspirováni, jsou schopni dělat úžasné věci, vystoupit ze své vlastní sebestřednosti, aby dosáhli podstaty své víry,“ píše se v závěrečné zprávě ze zasedání.

Rada evropských biskupských konferencí (CCEE)

sdružuje 33 biskupských konferencí evropského kontinentu zastoupených jejich předsedy, arcibiskupem lucemburským, arcibiskupem maronitů na Kypru, arcibiskupem kišiněvským, biskupem mukačevským a apoštolským administrátorem v Estonsku. Současným předsedou je arcibiskup Ostřihomi-Budapešti kardinál Péter Erdö, místopřdsedy jsou kardinál Angelo Bagnasco, arcibiskup janovský a Mons. Angelo Massafra, arcibiskup Scutari-Pult, Albánie. Generálním sekretářem CCEE je Mons. Duarte da Cunha. Sekretariát má sídlo v San Gallen (Švýcarsko).

www.ccee.eu

(Zdroj: závěrečná zpráva ze zasedání CCEE, 30.4.2016; foto: Jason Hargrove /CC BY-NC-ND)

Autor článku: Zuzana Lášková