Parolin: Dialog je potřebný zejména dnes, kdy existuje tolik neporozumění

Datum publikace4. 5. 2016, 14.30

Sehrál klíčovou roli při sbližování USA a Kuby. Ameriku vyzval k řešení humanitární situace v Guantanamu. Přizván byl k řešení konfliktní situace ve Venezuele. Vedl rozhovory ohledně postavení křesťanů ve Vietnamu. Kardinál Pietro Parolin je mužem, kterého si zvolil papež František za vatikánského Státního sekretáře (obdoba premiéra). V rozhovoru pro františkánský časopis San Francesco d´Assisi, který bude nově vycházet i v Číně, komentuje kardinál některá aktuální témata.

FOTO: Kardinál Pietro Parolin ve farnosti sv. Anežky v Praze-Spořilově

Měsíčník San Francesco d´Assisi vydávají minorité v Assisi v nákladu 100.000 kusů. Tento měsíc vyjde poprvé také v Číně. Na obálce historicky prvního čísla publikované v nejlidnatější zemi světa je vyobrazen papež František a kostel dedikovaný misionáři Číny Matteo Riccimi.

Součástí vydání je také rozhovor s vatikánským Státním sekretářem Pietrem Parolinem. Kardinál v něm hovoří o potřebě dialogu, o františkánské inspiraci papeže Františka, ale i o vztazích mezi Čínou a Vatikánem, míru na Blízkém východě nebo migraci.

V rozhovoru Parolin vyzdvihuje důraz papeže Františka na dialog, který je potřebný zejména dnes, kdy existuje mezi lidmi, národy i náboženstvími mnoho nedorozumění. Pro Františka je dialog „nástrojem k překonávání současných obtíží s porozuměním a sbližováním národů,“ řekl Parolin. „Doufám, že pomalu vstoupí do DNA lidí tato potřeba spolu hovořit, protože dialog znamená hovořit spolu, setkávat se, chápat jeden druhého a nacházet oblasti a společnou půdu, z níž je možné vycházet při spolupráci, aniž by se popřely rozdíly.“

Řeholník Enzo Fortunato, který je šéfredaktorem měsíčníku San Francesco d´Assisi, se kardinála ptá také na problematiku míru ve Svaté zemi. Po slibném modlitebním setkání s představiteli Izraele a Palestiny, které svolal papež František do Vatikánu v červnu 2014, se konflikty nanovo rozhořely. „Všechno, co se udělalo, především na rovině modlitby, není nikdy zbytečné, i když se to tak našim očím může zdát,“ odpovídá kardinál Parolin. Setkání podle něj zdůraznilo, že o mír je třeba „prosit, především Pána. Musíme prosit, aby Pán obrátil srdce a pomohl lidem pochopit, že neexistují jiné alternativy než mír.“ Ve Svaté zemi je třeba se vrátit k vyjednávání. K tomu je však nutné vybudovat klima vzájemné důvěry, které je v současnosti velmi ohrožené.

Dialog katolické církve s Čínou měl střídavé fáze, v současnosti je spíše v pozitivním stadiu, kdy z obou stran vychází signály k ochotě hledat řešení problematické situace katolíků v nejlidnatější zemi. „Osobně bych se odvážil říci, že perspektivy jsou slibné,“ zhodnotil situaci Parolin. Již dříve papež František zdůraznil, že cílem dialogu Vatikánu s Čínou je nikoliv politika, nýbrž svoboda církve v zemi.

Migrace podle kardinála již není jen krizovou situací, nýbrž realitou, s níž je třeba počítat. Potřebné jsou zejména společné integrační postupy a hledání řešení, v němž převezmou odpovědnost všichni. „Je těžké přesvědčit toho, kdo má strach. Není horší rádce, než je strach. Církev musí svědčit a učit: učit o bratrství a blízkosti a svědčit o tom svými činy,“ uvedl Parolin.

Jakou inspiraci představuje pro papeže Františka světec z Assisi, jehož jméno si římský biskup zvolil? „Chápali jsme, že to není jenom jméno, nýbrž že za ním je také program. Především program evangelní jednoduchosti a chudoby, církve transparentní, která se osvobodí od všeho, co jí brání žít, svědčit o Kristu, aby mohla být nablízku všem, především těm, kdo nejvíce trpí na těle i na duchu.“

(zdroj: San Francesco d´Assisi)

Autor článku: Ondřej Mléčka