Svatý Hostýn se připojí k celosvětové modlitební štafetě za kněze

Datum publikace16. 5. 2016, 10.00

(AKTUALIZOVÁNO 26. 5.) Na víc než stovce významných poutních míst celého světa se v pátek 3. června 2016, o slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova, budou věřící modlit růženec za posvěcení kněží – a jedním z nich bude letos také Svatý Hostýn. Modlitba bolestného růžence zde začne ve 12.05 hodin a předcházet jí bude mše svatá.

Setkání, které iniciovala organizace WorldPriest, je součástí celosvětové růžencové štafety. Ta bude probíhat 3. června po celých čtyřiadvacet hodin: ve 2.00 hodiny našeho času začne v sibiřském Magadanu a přes Austrálii, Filipíny, Vietnam, Spojené arabské emiráty nebo Izrael se postupně přesune do Evropy. V pravé poledne středoevropského letního času se k modlitbě připojí lidé z baziliky v Čenstochové a od nich štafetu převezme právě Svatý Hostýn. Odsud pak poputuje do Pompejí v Itálii a přes Francii, Irsko nebo řadu afrických zemí dospěje na americký kontinent, kde bude ukončena na Aljašce.

Své požehnání této akci zaslal prostřednictvím kardinála státního sekretáře také papež František. „Svatý otec se modlí, aby naše blahoslavená Matka vždy vedla a chránila všechny kněze. Jeho Svatost s láskou a vděkem svěřuje kněze i všechny, kdo se připojí k této iniciativě, do přímluvy Panny Marie, Královny posvátného růžence, a s radostí uděluje své apoštolské požehnání jako znamení milosti a pokoje,“ napsal pořadatelům kardinál Pietro Parolin.

Podle pořadatelů je růžencová štafeta příležitostí k prosbě za kněze: „Modlíme se, aby jim Bůh skrze naše modlitby žehnal a zahrnul je svými milostmi, aby prostřednictvím tohoto celosvětového společenství pocítili naši vděčnost a podporu a také aby vytrvali v jednotě s Kristem a jeho církví a svěřené Pánovo stádce bezpečně vedli až na pastviny v Božím království,“ vysvětlila Marion Mulhallová z organizace WorldPriest.

Setkání s modlitbou za kněze bude na Svatém Hostýně zahájeno v 10.15 hodin mší svatou v bazilice v rámci poutě apoštolátu modlitby, následovat bude adorace. Růžencová štafeta začne ve 12.05 hodin a její součástí bude i modlitba, kterou pro tuto příležitost vytvořil emeritní papež Benedikt XVI. Přímý přenos modlitby svatého růžence odvysílá televize Noe.

Je skvělé, že Svatý Hostýn je zařazen mezi sto nejvýznamnějších míst světa, které propojuje modlitba za kněze. Děkuji všem, kteří se do řetězce modliteb zapojí přímo v bazilice, či prostřednictvím TV Noe, ale i těm, kteří nebudou mít jinou možnost, než se přidat tichou modlitbou třeba na pracovišti, a využijí toho,“ povzbudil věřící k účasti olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který konání akce ve svatohostýnské bazilice podpořil.

Autor článku: Jiří Gračka