V Německu začínají 100. Katolické dny

Datum publikace25. 5. 2016, 11.15

Desítky tisíc lidí z Německa i celého světa se budou ode dneška účastnit jubilejního 100. ročníku Katolických dnů v Lipsku. Akce, která potrvá do 29. května, nabídne přes 1.000 bodů programu týkajících se aktuálních témat, jako jsou uprchlická krize, evropská identita nebo přítomnost věřících v nekřesťanském prostředí.

Pětidenní akce nabídne přednášky, panelové diskuze s předními osobnostmi, koncerty, výstavy nebo bohoslužby. Akce s více než 160letou tradicí se letos koná po sté a má název Hle, člověk. „Jubileum 100. Katolických dnů chce být pro nás i pro účastníky více než pohled na krásnou historii. Je to výzva, abychom napřímili pohled do budoucnosti, do budoucnosti naší země a našeho světa – i budoucnosti naší církve – dialogem, setkáváním a bohatým programem,“ uvedl prof. Thomas Sterberg z pořádajícího týmu.

Dosud je přihlášených přes 30 tisíc lidí, pořadatelé však očekávají zhruba 55 tisíc účastníků. Akreditováno je přes 1.400 novinářů.

Kromě zástupců církve budou na mnoha místech diskutovat také představitelé veřejného života a kultury. Středečního zahájení se zúčastní německý spolkový prezident Joachim Gauck, vzkaz ve formě videa zaslal také papež František. Kancléřka Angela Merkelová musela účast odříct kvůli souběžnému summitu G7 v Japonsku. Zájemci se zde budou moci setkat také například s aktuální Miss Německo Lenou Bröderovou.

Mezi hlavní důrazy letošních Katolických dnů budou patřit témata spojená s uprchlickou krizí, azylem, integrací a nenávistí ve společnosti. Dalším tématem bude například dialog s nevěřícími: téměř 80 procent obyvatel Lipska se nehlásí k žádnému vyznání a obecně je bývalé východní Německo považováno za jedno z nejvíce ateistických území Evropy.

Katolické dny přivítají také hosty z České republiky. Kardinál Miloslav Vlk bude koncelebrovat smírnou mši svatou nazvanou „Uzdrav mé rány“, se zástupci ekumeny pak bude diskutovat o církvi po 2. vatikánském koncilu. V programu „Od umývače oken ke kardinálovi“ představí Mons. Vlk svůj život. Biskupství litoměřické přiblíží v rámci veletrhu na Kirchenmeile svou diecézi. Ve stánku, kam zavítají zajímaví hosté ze severních Čech, představí také Arcibiskupství pražské penzion Panský dům v Rožmitále a aktivity v oblasti církevní turistiky. Své stanoviště bude mít na Kirchenmeile i klášter v Oseku.

O hledání v životě a přítomnosti křesťanů v nekřesťanském prostředí bude hovořit Tomáš Halík. Ten se také v jiném bodu zúčastní panelové diskuze na téma „Dotknout se ran“. O evropské identitě zase promluví někdejší eurokomisař Štefan Fülle. Svůj program připraví i sdružení Ackermann Gemeinde rozvíjející společné vztahy Čechů a Němců. Na akci vystoupí mimo jiné česká kapela Mezcla Orquestra.

Autor článku: Ondřej Mléčka