Katolický týdeník: letní duchovní putování

Datum publikace1. 6. 2016, 9.00

Léto není jen obdobím volna, teplého počasí a cestovatelských možností. Je také příležitostí prohloubit to, na co se v běhu roku nedostávalo času – vztahy, vzájemnou blízkost, pouto k Bohu.

reprofoto: KT

Společné poznávání nových míst, zážitky z turistiky anebo kulturní povznesení jde lehce propojit se zacílením k Bohu. Čechy a Morava nabízejí nepřeberné množství sakrálních památek – kostelů, kaplí, Božích muk a křížů i milostných obrazů v lesních zátiších.

Na některé z nich upozorňuje KT na tematické dvoustraně - v první řadě na ty, s nimiž se letos pojí něco nového. Církevní turistika v Česku se rozvíjí, vznikají naučné stezky či muzea, školení průvodci odhalují příchozím krásu a bohatou historii sakrálních míst. Zanedbané kostely tak vždy alespoň na letní sezonu ožijí, vrací se do nich hudba, znovu se tu slaví liturgie. Z příspěvků návštěvníků pak lze pomoci jejich údržbě.

A tak můžete zavítat třeba do muzea křesťanského životaběhu od narození k smrti Brána nebes, které se postupně doplňuje ve hřbitovním kostele sv. Mikuláše v Kašperských Horách. Kostely v okolí pak spojuje poznávací trasa. Svatoklementská naučná stezka s jedenácti informačními panely vede zase po trase Znojmo – Dobšice – Dyje – Tasovice – Hodonice. Tudy chodil sv. Klement Maria Hofbauer, když se jako chlapec učil pekařem. Nový kabát oblékají místa spojená s osobou císaře Karla IV., jehož 700. výročí narození si letos připomínáme. Po jeho stopách mohou turisté vyrazit například po tzv. Zlaté cestě z Tachova do bavorského Bärnau, která v dobách Otce vlasti sloužila jako jedna z hlavních příhraničních obchodních cest.

Dvoustrana tak přináší souhrn zajímavých nových tipů k putování s rodinou, sám nebo s farním společenstvím. Ať už upřednostňujete duchovní nebo turistický prožitek, věříme, že si vyberete.

Více na tematické dvoustraně Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Češi putovali za Božím milosrdenstvím

Dnešek napsal krásnou novou stranu historie této baziliky,“ pozdravil více než pět tisíc poutníků sobotní české národní pouti do Krakova-Łagiewniků zdejší arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz. Národní pouť předčila účastí očekávání.

Hlavní karlovská výstava ohromí

Nejcennější gotické památky se představují v rámci první česko-bavorské zemské výstavy Císař Karel IV. pořádané ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Doma: Skutky milosrdenství a děti

Papež František nás vybízí, abychom ve Svatém roce milosrdenství přemýšleli o skutcích tělesného a duchovního milosrdenství. Ale co to znamená? A jak o nich mluvit s našimi nejmenšími?

Katolické dny v Lipsku

Litoměřická diecéze  se představila na jubilejních Katolických dnech v Lipsku. 100. setkání desetitisíců katolíků i věřících jiných vyznání mělo hlavní téma „Hle, člověk“.

Autor článku: František Jemelka