Papež si s luterány připomene 500. výročí reformace ve Švédsku

Datum publikace2. 6. 2016, 15.30

Světová luteránská federace (SLF) a Papežská rada pro jednotu křesťanů ve středu zveřejnily podrobnosti o slavnostech 500. výročí reformace ve Švédsku, které budou 31. října 2016 slavit luteráni společně s katolíky. Přijede sem i papež František.

Ilustr. foto: město Malmö

Ekumenické slavnosti budou rozděleny do dvou částí. Program začne bohoslužbou ve městě Lund, již povede papež František, prezident SLF biskup Munib Younan a generální tajemník SLF Rev. Martin Junge. Pak se bude pokračovat v nedalekém městě Malmö, kde proběhnou v místní aréně akce pro širší veřejnost.

Jsme v Kristu povzbuzováni, abychom společně sloužili světu.

Jsme v Kristu povzbuzováni, abychom společně sloužili světu. Společná připomínka je svědectvím o lásce a naději, kterou všichni máme díky Boží milosti,“ říká o zmíněném jubileu prezedent SLF Younan a generální tajemník Junge.

Arcibiskup švédské církve Antje Jackélen k plánované akci zmínil: „Těšíme se na tuto událost, která může shromáždit až 10.000 lidí. Myšlenka, která stojí za akcemi v aréně, je další popis vývoje od konfliktu ke společenství, se zaměřením na naději pro budoucnost a společnou službu světu.“

Společná slavení mají za cíl podtrhnout úspěšné rozvíjení dialogu mezi katolíky a luterány v posledních 50 letech. Představí se zde například společné iniciativy SLF a Caritas Internationalis, včetně péče o uprchlíky, budování míru a obhajování klimatické spravedlnosti.

Hlavními tématy setkání budou díkůvzdání, pokání a závazek ke společnému svědectví.

Kompletní program papežovy návštěvy Švédského království bude zveřejněn později. Aktuální informace lze sledovat na oficiálních stránkách: www.lund2016.net.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Zuzana Lášková