Lupa
Obsah Obsah
Portál

V Senátu představili sochu sv. Anežky, která bude darována papeži

Datum publikace15. 6. 2016, 11.45
TiskTisk

V Senátu byla ve středu slavnostně představena socha svaté Anežky České. Po putování Českem bude v září předána papeži Františkovi jako dar českého státu k Svatému roku milosrdenství. Sochu vytvořili mladí sochaři z hořické průmyslovky.

Plastiku české světice představila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která dar iniciovala svým zájmem nejen o tuto českou světici, ale i o dialog státu a církví. Při slavnosti promluvil rovněž prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt a farář pražské akademické farnosti Tomáš Halík.

„Socha má být symbolem odpovědnosti mocných vůči bezmocným. Takový byl i život Anežky Přemyslovny, která využila svou moc pro pomoc bezmocným. Svatá Anežka je tedy nejen symbolem české státnosti, ale chápu ji též jako symbol odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým, vyloučeným, a v neposlední řadě jako symbol milosrdenství,“ uvedla Miluše Horská.

Symbolika svaté Anežky má podle ní potenciál zmírňovat napětí mezi většinovou společností a církví. Nabídka daru s jeho symbolikou zaměřenou na milosrdenství může také pomoci v aktivní prezentaci témat spolupráce státu a církví.

Jan Royt přiblížil světici z historického hlediska. Představil též symboliku pískovcové sochy. „Tato socha zosobňuje soustředění a modlitbu. Zosobňuje to, že Anežka byla věrná Nejsvětější Trojici, neboť socha je vybudována na půdorysu trojúhelníku. Za věrnost Boží Trojici a věrnost této zemi musíme vzdát Anežce tu nejvyšší úctu. Je to jedna z největších žen naší historie,“ řekl.

Tomáš Halík zdůraznil úlohu svaté Anežky v českých dějinách a zejména při Sametové revoluci, která začala pět dní po Anežčině svatořečení. „V tom, že se nejednalo o revoluci hněvu a odplaty, nýbrž že měla sametový charakter, jsem cítil Anežčinu ruku,“ řekl. S parafrází na slova, která napsal Václav Havel krátce před svou smrtí, Halík uvedl: „Anežka drží nad námi svou ruku. Držte se jí také, budeme to potřebovat.“

V červenci bude socha k vidění v rámci Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, a poté poputuje do kostelů českých diecézí. Následně bude 10. září 2016 předána jako dar českého státu a Královéhradeckého kraje papeži Františkovi. Umístěna bude v zahradě papežského letního sídla v Castel Gandolfu.

Sochu z vyhnánovského pískovce vyrobili za pět týdnů čtyři studenti školy podle návrhu někdejší studentky Aleny Kubcové z roku 2012. Je již třetí skulpturou tohoto typu. První dvě jsou umístěny v Myštěvsi a v Pavlově. Socha pro papeže je 160 centimetrů vysoká, podstavec na výšku měří 32 centimetrů. I s podstavcem váží zhruba 300 kilogramů.

(zdroj: ČTK)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou