Papež František mezi kočovníky

Datum publikace17. 6. 2016, 15.00

Cirkusoví umělci, provozovatelé pouťových atrakcí, loutkáři, pouliční malíři, hudebníci a další kočovní umělci se ve čtvrtek 16. června setkali s papežem Františkem. Přinášíte veselí do leckdy smutného světa a šíříte kulturu setkávání, řekl jim František.

Ilustr. foto: Daniel Ibanez/CNA

V rámci Svatého roku milosrdenství začaly 15. června oslavy věnované tentokrát kočovným umělcům. Během následujícího dne se spolu se svými rodinami shromážili v římské aule Pavla VI., kde vyslechli povzbudivá slova papeže Františka a ukázali mu také něco ze svého umu. Při vystoupení krotitele tygrů František dokonce neváhal a šel si tygra sám pohladit.

Vaše řemeslo i životy se vyznačují radostí a slavením, a proto ve Svatém roce milosrdenství nemohlo chybět toto setkání. Máte jeden zvláštní zdroj – díky trvalému přemísťování můžete všem lidem přinášet Boží lásku, jeho objetí a milosrdenství. Můžete být křesťanským společenstvím na cestě, dosvědčovat Krista, který je stále na cestě, aby došel i k nejvzdálenějším lidem,“ řekl nadšeně František.

Dokážete vytvořit slavnost, přinášíte úžas, krásu a veselí do leckdy pochmurného a smutného světa,“ děkoval v průběhu František umělcům, a připomněl jejich mnohá vystoupení, která poskytla v rámci svatého roku zadarmo, dětem, chudým, vězňům či bezdomovcům.

Kdo prokazuje milosrdenství, ať to činí s radostí.”

Kočovná a lidová představení jsou nejstarší formou zábavy – jsou přístupná všem, malým i velkým a zejména rodinám. Šíří kulturu setkávání a společenského pobavení, a proto se místa vašeho působení mohou stávat prostorem pro sdružování a bratrství. Povzbuzuji vás, abyste vždy přijímali potřebné a nejmenší a nabízeli útěšná slova i gesta těm, kdo jsou uzavřeni sami do sebe. Mějte přitom vždy na paměti slova sv. Pavla: ‚Kdo prokazuje milosrdenství, ať to činí s radostí‘ (Řím12,8), apeloval také František.

S vědomím těžkostí spojených s tímto druhem nestálého životního stylu, pak před přítomnými deklaroval snahu pomoci od předsudků, které kočovné umělce často znevýhodňují a odsouvají na okraj společnosti. Vyzval je také všechny k tomu, aby nepřestávali pečovat o svoji víru a nevzdávali se svátostí.

Cirkusoví a pouliční umělci zakončili svou pouť průchodem Svatou branou baziliky a vystoupením na Svatopetrském náměstí.

(zdroj: CNA, Radio Vaticana)

Autor článku: Zuzana Lášková