Litoměřice: Otevřené kostely s bonusem

Datum publikace24. 6. 2016, 9.00

Návštěvníky Litoměřic čeká v letošní letní turistické sezoně novinka – od 21. června do 25. září 2016 pro ně bude zpřístupněn okruh po vybraných církevních památkách se školenými průvodci. Bonusem jsou ochutnávky piva v biskupském pivovaru.

Okruh církevních památek v Litoměřicích nabízí návštěvníkům šest zajímavých zastávek. Těmi jsou katedrála sv. Štěpána, kostel Zvěstování Panny Marie, kostel Všech svatých a kostel sv. Jakuba. Dále zahrnuje i známou vyhlídku Kalich na Mírovém náměstí a blízké Diecézní muzeum. „Po absolvování alespoň poloviny okruhu je možné pokračovat za zaslouženou odměnou do Biskupského pivovaru U sv. Štěpána v Komenského ulici a vychutnat si svou třetinku piva k hlavnímu jídlu z denní nabídky nebo menu, pro děti je připravena varianta rozlévané limonády,“ říká Luděk Jirman, ředitel obecně prospěšné společnosti Destinační agentura České středohoří, která ve spolupráci se správci jednotlivých památek, Centrem cestovního ruchu Litoměřice a za podpory Biskupství litoměřického novinku připravila.

Průvodci v otevřených církevních objektech budou studenti bakalářského a magisterského studia dějin umění Ústavu pro dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V době prázdnin se jich tu vystřídají na dvě desítky. Studenti se na svou budoucí roli připravovali v rámci kurzu Úvodu do památkové péče, kde je kladen důraz i na prezentaci kulturního dědictví. Znalosti získané studiem tak mohou zúročit v praxi. Odborného zpracování, tedy sylabů a přípravy komentovaných prohlídek, se ujali pedagogové Ústavu pro dějiny umění Petr Macek a Michaela Ottová. Se studenty opakovaně navštívili vybrané sakrální objekty a sestavili strukturu sylabů a konkrétní zaměření jednotlivých prohlídek.

Vybrané objekty budou přístupné zdarma po předložení voucherů, do nichž návštěvníci budou sbírat razítka. Dospělí za vouchery zaplatí 120 Kč, děti od 6 do 15 let 60 Kč, studenti, senioři, majitelé ZTP a ZTP/P 90 Kč. Zakoupit je lze v informačních centrech na Mírovém náměstí a hradě, ve věži u katedrály, v Hostelu U sv. Štěpána a v Severočeské galerii výtvarného umění.

Autor článku: Jana Michálková