Videoposelství papeže Františka arménskému národu

Datum publikace24. 6. 2016, 12.00

Ve středu bylo arménskému národu zasláno video s poselstvím papeže Františka u příležitosti jeho cesty do této zakavkazské země. Na Twitteru také papež poprosil všechny věřící o modlitbu. Apoštolská cesta začala 24. června a potrvá do neděle 26. června.

Na sociální síti Twitter poprosil papež František o modlitbu za cestu do zakavkazské země. „Prosím vás, abyste doprovázeli modlitbou mou apoštolskou cestu do Arménie,“ vzkázal ve čtvrtek.

O den dříve také arménskému národu zaslal vzkaz ve formě videa, jehož přepis publikujeme v plném znění v překladu Vatikánského rozhlasu.

Drazí bratři a sestry.

Za několik dní budu – ke své radosti – mezi vámi v Arménii. Již nyní vás vyzývám, abyste se modlili za tuto apoštolskou cestu.

S Boží pomocí k vám přicházím, abych vykonal „návštěvu první křesťanské země“, jak vypovídá motto cesty. Přicházím jako poutník v tomto Svatém roce, abych čerpal ze starobylé moudrosti vašeho národa a napojil se z pramenů vaší víry, skálopevné jako vaše slavné kříže vytesané do kamene.

Přicházím do mystických arménských výšin jako váš bratr, kterého pohání touha spatřit vaše tváře, modlit se spolu s vámi a sdílet dar přátelství. Vaše dějiny a osudy vašeho milovaného lidu ve mně vzbuzují obdiv a bolest – obdiv, protože jste v Ježíšově kříži a svém nadání nacházeli sílu, jak se opětovně podzvihnout, a to i z jednoho z nejstrašnějších utrpení, jaké kdy lidstvo pamatuje. Bolest kvůli tragédiím, které na svém těle prožívali vaši otcové.

Nedovolme bolestným vzpomínkám, aby se zmocnily našeho srdce, a nevzdávejme se ani tváří tvář opakovaným útokům zla. Jednejme spíše jako Noe, který po potopě neúnavně hleděl na nebe a vícekrát vypustil holubici, až se k němu vrátila s čerstvým listem olivy (Gn 8,11) – bylo to znamení, že život mohl opětovně začít a naděje se měla obrodit.

Přeji si k vám přijít jako služebník evangelia a posel pokoje, abych podpořil veškeré úsilí na cestě k míru a sdílel naše kroky na stezce smíření, které vede ke zrodu naděje.

Ať velcí světci vašeho národa, zejména učitel církve Řehoř z Nareku, žehnají našemu setkání, které toužebně očekávám. Zejména očekávám, že opětovně obejmu svého bratra Garegina, abychom společně dodali nový vzlet naší cestě k plné jednotě.

V minulém roce jste z různých zemí přijeli do Říma a všichni společně jsme se modlili u hrobu sv. Petra. Nyní přicházím do vaší požehnané země, abychom posílili naše společenství, pokračovali na cestě smíření a dávali se prodchnout nadějí.

Děkuji a brzy na shledanou! Tsdesutiun! (na brzkou shledanou - pozn. red.)

(text převzatý z webu Radiovaticana.cz)

Autor článku: Ondřej Mléčka