Papež František kritizoval genocidu Arménů

Datum publikace25. 6. 2016, 10.15

Papež František včera odletěl do Jerevanu v rámci třídenní návštěvy Arménie. Při setkání s prezidentem Seržem Sargsjanem se znovu ostře vyjádřil proti vyvražďování Arménů za první světové války.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk.jpg

Přicházím do mystických arménských výšin jako váš bratr, kterého pohání touha spatřit vaše tváře, modlit se spolu s vámi a sdílet dar přátelství,“ řekl papež ve videoposelství určeném arménskému národu ještě před odletem do „první křesťanské země“.

Již první den proběhlo několik setkání, především s arménským prezidentem Seržem Sargsjanem či katholikosem Gareginem II., který ho též doprovodil do katedrály arménské apoštolské církve v Ečmiadzinu.

Při setkání s hlavou státu, politiky a diplomatickým sborem Arménie František ostře vystoupil proti vyvražďování Arménů, páchaném v Osmanské říši během první světové války; znovu ho označil za genocidu.

'Je smutné, že tato tragédie, tato genocida byla bohužel první z politováníhodné řady strašných katastrof minulého století,' uvedl papež.

Již v dubnu loňského roku papež František označil vraždění Arménů za genocidu, což vyvolalo ze strany Turecka negativní reakci. Jedním z jejich dopadů bylo několikaměsíční stáhnutí svého velvyslance z Vatikánu. Turecko totiž odmítá odhadovaný počet obětí na 1,5 milionu a to, že by ve zmíněném období masakrů docházelo k jejich systematickému řízení.

Též kardinál Dominik Duka nedávno v dopise arménskému a českému prezidentovi apeloval na to, aby se i Česká republika vyjádřila ke genocidě arménského národa. Znění dopisu naleznete ZDE

Dnes má papež v plánu navštívit památník Cicernakaberd, kde uctí památku arménských obětí masakrů, večer se zúčastní ekumenického setkání a modlitby za mír v Jerevanu.  Během dne přeletí také na část programu do města Gjumri. Zpět do Vatikánu se vrací zítra večer.

(zdroj: Radio Vaticna, Tiskové středisko Svatého stolce, ČTK)

Autor článku: Zuzana Lášková