Emeritní řeckokatolický biskup J. E. Kočiš oslavil své devadesátiny

Datum publikace27. 6. 2016, 11.56

Mons. Ján Eugen Kočiš, emeritní řeckokatolický biskup, který působil v České republice, oslavil v pátek 24. června 2016 své devadesáté narozeniny. Stalo se tak v den slavnosti Narození sv. Jana Křtitele při archijerejské svaté liturgii v Katedrále sv. Jana Křtitele v Prešově. Hlavním celebrantem byl prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, nechyběl zde ani exarcha Pražského apoštolského exarchátu Ladislav Hučko.

Mons. Ján Eugen Kočiš se narodil 25. června 1926 v Pozdišovcích. Jako bohoslovec v kněžském semináři v Prešově zažil jeho zrušení i zákaz řeckokatolické církve, které zůstal vždy věrný. Dostal povolávací rozkaz do PTP v Čechách, kde sloužil do konce roku 1953. Večer, 1. ledna 1951, poslední den dovolené z PTP, byl tajně, na základě souhlasu biskupa P. P. Gojdiče OSBM, vysvěcený na kněze v Rožňavě biskupem Róbertem Pobožným. Od léta 1955 do února 1958 se mu dařilo ukrývat se. Nakonec byl odsouzený na čtyři roky vězení, ztrátu občanských práv a zákaz pobytu v Košickém a Prešovském kraji na pět roků. Dne 3. prosince 1967 jako 41 letý přijal tajně biskupské svěcení. Roku 1968 byl také osobním tajemníkem biskupa Vasiľa Hopka, který byl internovaný v Oseku. Od r. 1969 byl ceremonářem na biskupství v Prešově. V roce 1993 se stal ředitelem biskupského vikariátu v Praze, v roce 1996 byl jmenován generálním vikářem nově zřízeného Pražského apoštolského exarchátu. Roku 2004 ho papež Jan Pavel II. jmenoval za pomocného biskupa tohoto exarchátu a 15. května přijal v Katedrále sv. Klementa v Praze biskupské svěcení.  V roce 2010 se vrátil do Prešova na zasloužený odpočinek.

Více o jeho nemálo zajímavém životě na stránkách Církev.cz či v Paměti národa.

(zdroj: TK KBS)

Autor článku: František Jemelka