Katolický týdeník: Způsob léta Petrových nástupců

Datum publikace20. 7. 2016, 15.55

Jestliže papež František loajálně i tvořivě navazuje na učitelský úřad svých předchůdců, Benedikta XVI. a Jana Pavla II., pokud jde o letní odpočinek, liší se od nich na sto honů. Nikam totiž na dovolenou nejezdí.

foto pro KT: Aleš Masner

A to už od roku 1974. A ani jako Petrův nástupce na tomto svém zvyku nic nezměnil. Jeden z papežových blízkých spolupracovníků argentinský kněz Guillermo Karcher to vysvětluje: „František odpočívá svým způsobem. Na dovolenou nejezdí, je to pro něj zásadní věc – myšlenka dovolených mu není vůbec blízká. Tímto svým přístupem se také solidarizuje s lidmi, kteří si žádnou dovolenou nemohou dovolit.“ Sám papež trávení červencových volných dní popsal takto: „Měním rytmus. Spím déle, čtu věci, které se mi líbí, poslouchám hudbu, více se modlím. Takto se zotavuji.“

Papež zůstává v těchto dnech ve Vatikánu v Domě sv. Marty, kde nejen čte a relaxuje, ale také vyřizuje korespondenci a připravuje se na své další úkoly. Na jeho ranních mších nejsou přítomní vatikánští zaměstnanci a hosté jako tomu obvykle bývá; generální audience se v této době nekonají.

Plavání a tenis

Zato Jan Pavel II. i Benedikt XVI. milovali Alpy a pravidelně tam v létě zajížděli, ať už do Les Combes v italské části Savojska nebo třeba do Brixenu. Zatímco Jan Pavel II. sportoval, pokud mu to ještě zdraví dovolovalo, Benedikt XVI. měl čas rozdělen na studium, bohoslužbu, modlitby, hru na klavír a procházky.

Samostatnou kapitolu v životech papežů a jejich odpočinku hrál již od 17. století letní palác v Castel Gandolfu na břehu jezera Albano, který je z Vatikánu vzdálený jen 10 minut letu helikoptérou. Polský pontifex k této letní rezidenci natolik přilnul, že zde podle propočtů strávil v rámci svého 26letého pontifikátu plných šest let. A byl zatím prvním a posledním papežem, který zde sportoval – hrál tenis a dokonce plaval v bazénu. Ale nejen to. Jan Pavel II. často zval do Castel Gandolfa různé návštěvy, a to jak politiky a státníky (např. George Busche ml.), tak i teology a další intelektuály, s nimiž zde vedl rozhovory.

Obchody váznou

Na tuto tradici svým způsobem navázal i Benedikt XVI., když zde každoročně na konci srpna pořádal setkání svých bývalých doktorandů. Pozval si sem ale i takové osobnosti jako teologa Hanse Künga, kancelářku Angelu Merkelovou nebo velvyslance muslimských států u Svatého stolce – a to po své řezenské přednášce, která v islámském světě způsobila poprask. Papež František sice v Castel Gandolfu byl, když sem brzy po svém zvolení zaletěl navštívit svého předchůdce, ale nestrávil zde ještě ani jednu noc.

Tato skutečnost se odrazila i na turistickém a poutnickém ruchu v Castel Gandolfu, kam kvůli papežově nepřítomnosti přichází menší zástupy lidí. Nejeden zdejší obchodník si nejspíš s Vladislavem Vančurou občas posteskne: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným...“.

(autor: Martin T. Zikmund)

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Vzhůru do Krakova! I na kolech

Mladí lidé z celé republiky už začínají odjíždět do Polska. Nejen na předprogram, o němž informuje mj. tematická dvoustrana. Na cestu vyrazila přes řadu poutních míst i početná skupina poutníků na bicyklech.

Kdy a proč se duchovní stěhují?

Poutě, prázdniny, dovolená, relaxace a volno. Právě tak prožívá většina populace letní měsíce. Co bychom si ale rozhodně rádi neplánovali, je stěhování.

Řada kněží jej však právě nyní zažívá. Proč právě nyní?

Život víry v době Karla IV.

Jak vypadala víra v době Karla IV.? Odolnost lidí tváří v tvář krizím, kterým museli čelit, a vůbec životaschopnost středověké společnosti čerpala svou sílu právě z víry.

Doma: Na prázdninách u babičky

Prázdniny jsou období, kdy se v rodinách zcela přirozeně pěstují mezigenerační vztahy. Někdy to ale trošku zaskřípe - třeba i s předáváním víry.

(zdroj: Jiří Macháně)

Autor článku: František Jemelka