Po mnichovském útoku vyzval papež k modlitbě

Datum publikace25. 7. 2016, 12.45

Při nedělní modlitbě Anděl Páně se papež vrátil k pátečnímu útoku v Mnichově a sobotnímu sebevražednému atentátu v afghánském Kábulu. Obě události si vyžádaly řadu obětí.

Foto: Daniel Ibanez / CNA

V těchto chvílích jsme opět otřeseni zprávami týkajícími se politováníhodných skutků terorismu a násilí, které rozsévaly bolest a smrt. Mám na mysli dramatické události v německém Mnichově a afghánském Kábulu, kde přišli o život mnozí nevinní lidé,“ prohlásil František při nedělní modlitbě Anděl Páně. V pátek zastřelil jedinec s psychickými problémy v mnichovském nákupním středisku 9 lidí. V Kábulu se zase v sobotu při demonstraci odpálili dva sebevražední atentátníci. Jejich útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal nejméně 80 obětí.

„Jsem nablízku příbuzným obětí a zraněným. Spojme se v modlitbě za to, aby Pán vnukl všem lidem úmysly dobra a bratrství. Čím nepřekonatelněji se jeví obtíže a čím temnější jsou vyhlídky bezpečnosti a pokoje, tím naléhavější musí být naše modlitba,“ řekl také v neděli papež.

Jménem Františka poslal mnichovskému arcibiskupovi Reinhardu Marxovi telegram vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin. Všem, kdo byli tímto atentátem zasaženi, vyjadřuje [Jeho Svatost] svou hlubokou účast, a děkuje také záchranným a pořádkovým složkám za jejich nevídané nasazení. Papež František prosí Krista, Pána života, aby všem daroval sílu a útěchu, a uděluje jim jako záruku naděje apoštolské požehnání,“ uvádí vatikánský „předseda vlády“ v telegramu.

Italská média také citovala v sobotu sekretáře Benedikta XVI. Georga Gänsweina. Emeritní papež, který byl v letech 1977-1982 mnichovským arcibiskupem, se podle Gänsweina modlí „za nevinné  oběti a vyjadřuje svou účast a blízkost“.

Kardinál Reinhard Marx vedl v neděli večer v mnichovském dómu bohoslužbu za oběti útoku a jejich příbuzné. Od pátečního večera bylo také k dispozici v arcidiecézi celkem deset duchovních. V sobotu společně s pracovníky krizového týmu  ASB nabízeli zaměstnancům nákupního střediska možnost psychosociálního pohovoru. K dispozici k tomu byl blízký kostel sv. Martina v Mnichově-Moosachu.

Kondolence papeže Františka k útoku v Mnichově

Jeho Eminenci

kardinálu Reinhardu Marxovi

Arcibiskupovi Mnicha a Freisingu

se zděšením se papež František dozvěděl o strašném násilném skutku, k němuž došlo v Mnichově, a při kterém nalezlo smrt více, především mladých, lidí a mnoho dalších bylo těžce zraněno. Jeho Svatost sdílí smutek pozůstalých a vyjadřuje jim blízkost v jejich bolesti. V modlitbě svěřuje zemřelé Božímu milosrdenství. Všem, kdo byli tímto atentátem zasaženi, vyjadřuje svou hlubokou účast, a děkuje také záchranným a pořádkovým složkám za jejich nevídané nasazení. Papež František prosí Krista, Pána života, aby všem daroval sílu a útěchu, a uděluje jim jako záruku naděje apoštolské požehnání.

Kardinal Pietro Parolin

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vatikán, Německá biskupská konference, katholisch.de)

Autor článku: Ondřej Mléčka