Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež František navštívil vyhlazovací tábor v Osvětimi

Datum publikace29. 7. 2016, 12.15
TiskTisk

Papež František dnes navštívil nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Dopoledne prošel pod nechvalně proslulou bránou s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) a po tiché modlitbě na místě, kde nacisté vyvraždili přes milion lidí, se setkal s několika pamětníky, kterým se podařilo vyhlazovací mašinerii přežít.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

Poté, co papež prošel táborovou bránou, ho auto převezlo k domům, v nichž byli vězňové v Osvětimi drženi. Na náměstí, kde sv. Maxmilián Kolbe nabídl svůj život za spoluvězně, setrval papež v tiché osobní modlitbě.

U vstupu do Bloku 11, kde jej přivítala polská premiérka Beata Szydłová, se František setkal s několika přeživšími. Zastavil se u každého z nich, potřásl jim rukama a políbil na obě tváře. S každým pamětníkem si také vyměnil několik slov. V závěru dostal svíci, s níž zapálil lampu před zdí, kde byli popravováni vězni.

Papež také navštívil „celu hladu“, místo mučednictví sv. Maxmiliána Kolbeho. Do pamětní knihy zde napsal: „Pane, smiluj se nad svým lidem! Pane, odpuštění za tolik krutosti!“

V 10.30 přijel František do blízkého tábora v Březince. Za přítomnosti zhruba tisíce hostů, polské premiérky a ředitele osvětimského muzea prošel kolem desek, jež připomínají oběti nacistického teroru. Před monumentem se v tichosti pomodlil a položil hořící svíci. U poslední desky se setkal s 25 „Spravedlivými mezi národy“, neboli lidmi, kteří byli oceněni za záchranu Židů před holokaustem.

„Pane, smiluj se nad svým lidem! Pane, odpuštění za tolik krutosti!“ (papež v pamětní knize)

V závěru rabín zazpíval 130. žalm, který následně přečetl v polštině jeden z přeživších.

František je třetím papežem v řadě, který do Osvětimi přijel. Na rozdíl od svých předchůdců, Poláka Jana Pavla II. a Němce Benedikta XVI. neměl ve vyhlazovacím táboře veřejné vystoupení, ale pouze se tiše modlil a rozmlouval s přeživšími.

Osvětim byla největším vyhlazovacím táborem, který nacistické Německo zřídilo, a stala se jedním ze symbolů holokaustu. V táboře přišlo o život 1,1 milionu lidí, převážně Židů. V lednu 1945 tábor osvobodila Rudá armáda.

Papež František je v Polsku na pětidenní návštěvě, která potrvá do neděle. Dnes odpoledne se z Osvětimi vrátí do Krakova, kde se v 18:00 SELČ zúčastní křížové cesty se stovkami tisíc účastníků Světového dne mládeže, k nimž promluvil již ve čtvrtek.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, ČTK)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou