Jaké jsou zatím dojmy účastníků Světového dne mládeže?

Datum publikace30. 7. 2016, 12.45

Zeptali jsme se několika účastníků Světového dne mládeže v Polsku, jak se jim v Krakově líbí, co už zatím prožili a na co se těší. Všem jim děkujeme za zprostředkování atmosféry.

Foto: Petr Polansky (C) / Člověk a víra

Jirka, brněnská diecéze: „Zúčastnil jsem se úterní zahajovací mše Světového dne mládeže s kardinálem Dziwiszem. V životě jsem neviděl tolik biskupů, mohlo jich tam být tak 500! Líbilo se mi, že papež stojí za mladými, že si uvědomují, že je potřeba začít od mladých lidí, protože jsou budoucností církve. Co se týká Českého národního centra, líbila se mi liturgie – mám radost, že se těch 5 tisíc přítomných lidí spolu modlí v jednom čase – v tom je síla okamžiku modlitby.“

“Papež se nás zeptal, jestli chceme opravdu změnit svět a ať nemyslíme jako důchodci.”

Hanička, ostravsko-opavská diecéze:  „V pondělí jsem byla na skautské mši – moc se mi líbila. Ve čtvrtek na přivítání papeže v Bloni. Zaujala mě jeho promluva - ptal se, jestli opravdu chceme změnit svět. A taky nám říkal, ať nejsme zachmuření a smutní, ale ať žijeme radostně a nemyslíme jako důchodci. Místo programu Českého národního centra na mě opravdu velice dobře působí, je to tady krásné a promodlené, když to porovnám s jinými národními centry. Páteční katecheze byla pěkná a líbí se mi, že tady člověk potkává svoje známé, i když je nás tu tak moc. A hudba je krásná, skupina SBM doprovázela i pondělní večerní adoraci, která byla pro mě nejhezčí z modliteb, co jsem tady zažila.“

Tomáš, litoměřická diecéze: „Z českého programu mě zaujala modlitba Korunky k Božímu milosrdenství, bylo to jedinečné. Moc mě bavilo každé ráno chodit běhat s dalšími poutníky, líbilo se mi, kolik lidí se připojilo i přes nepřízeň počasí. Těším se na papeže o víkendu, davovky se nebojím a myslím si, že se tam i vyspím :-D.“

Ondra, olomoucká arcidiecéze: „Úžasným zážitkem bylo pro mě to, že jsem ve čtvrtek v Bloni při přivítání viděl papeže tak na 4 metry, a dokonce kolem mě dvakrát projel a vystoupil z papamobilu!“

“Je povzbuzující vidět lidi z různých zemí, kteří mají stejného ducha.”

Luky, olomoucká arcidiecéze: „Byl jsem na úterní zahajovací mši s kardinálem Dziwiszem a přijde mi vždycky velice povzbuzující, když vidíte lidí z ostatních zemí, co mají stejného ducha. Viděl jsem tam také tři rodiny s malými dětmi, líbilo se mi, že se nebáli a odvážili se přijet. V programu Českého národního centra se mi líbily diskuze po katechezi, bavil jsem se pokaždé s někým jiným, mohl jsem poznat spoustu lidí. Je krásné, jak jsou Poláci pohostinní, jak celé setkání prožívají, také že dali vlaječky na tramvaje… nevím, který jiný národ v Evropě by se toho tak hezky zhostil.“

Vašek, Proglas: „Šel jsem na přivítání papeže v Bloni a bylo to úžasné, lidé se na sebe usmívali a měli dobrou náladu. V Českém národním centru mě zaujala celá práce režijní skupiny. Jsem zvědavý na vyvrcholení Světového dne mládeže na Campus Misericordiae.“

“Líbí se mi, když se dav poutníků modlitbou spojí v jedno.”

Kačka: „Ve čtvrtek jsem šla na koncert k Placu R. Reagana, který pořádala komunita Emanuel. Zrovna lilo, takže to nebylo moc příjemné, protože jsme si samozřejmě nevzali deštníky. Jsem ale nadšená z účastníků. Čekala jsem, že budou občas protivní nebo naštvaní, já bych na jejich místě byla navrčená, ale oni jsou milí, vděční a mají pochopení… asi se řídili hlavním tématem - milosrdenství.
Na páteční mši v Českém národním centru mě potěšila hudba od skupiny SBM, ta to vytahuje na ještě vyšší level. Líbí se mi, když se dav poutníků spojí v jedno modlitbou. Jindy by takový dav byl k neutišení. A když jde průvod kněží na začátku mše, tak se kochám a nenápadně mávám na ty známé.“

o. Juris, Osová Bítýška: „Mladí jsou radostní a to nadšení a radost se přelévá na mě.“

(zdroj: Anna Sýkorová, tisková mluvčí Sekce pro mládež při ČBK)

Autor článku: Zuzana Lášková