Katolický týdeník: Olympiáda pod Ježíšovou náručí

Datum publikace9. 8. 2016, 15.42

První olympijské hry na jihoamerickém kontinentu hostí od minulého týdne brazilské Rio de Janeiro. Olympijskou pochodeň, jež zažehla start XXXI. olympiády, požehnal tamní arcibiskup Orani Joao Tempesta. Sportovce pozdravil i papež František či kardinál Dominik Duka OP.

Přeji si, aby ve světě, který žízní po míru, toleranci a smíření, duch olympijských her inspiroval všechny – účastníky i diváky – aby ‚bojovali dobrý boj‘. Kéž si přejí získat jako ocenění nikoli medaili, nýbrž cosi mnohem cennějšího – vytváření společnosti, v níž vládne solidarita založená na uznání toho, že jsme všichni členy jediné lidské rodiny, nezávisle na rozdílné kultuře, barvě pleti či náboženství,“ prohlásil papež František.

Svatý otec se také zvláštním dopisem obrátil na desetičlenný tým sportovců, kteří v Riu nemohou závodit za své země, odkud museli uprchnout kvůli válkám a jinému násilí. V osobním dopise, v němž jmenovitě pozdravil každého ze speciálně složeného týmu uprchlíků, kteří závodí pod olympijskou vlajkou, papež napsal: „Ať se odvaha a síla, které si nesete v nitru, mohou skrze olympijské hry stát voláním bratrství a pokoje. Kéž vaším prostřednictvím lidstvo pochopí, že je mír možný a že mírem můžeme vše získat, kdežto válkou vše ztratit.“

Jeho slova patřila i osmnáctileté syrské plavkyni Yusře Mardiniové, jejíž příběh obletěl svět. Sportovkyně totiž vloni pomohla zachránit sebe a dvě desítky uprchlíků při plavbě z Turecka na řecký ostrov Lesbos. Když se porouchal motor a jejich přetížený člun se začal potápět, Yusra se svou sestrou člun táhly několik hodin k břehům.

Olympiáda jako místo evangelizace

Olympiáda v katolickém Rio de Janeiru, jehož symbolem je socha Krista Vykupitele, přináší i zvýšenou aktivitu místních věřících. Na 200 katolických dobrovolníků využije letošních her k šíření evangelia mezi návštěvníky her, jak informuje francouzský katolický deník La Croix. Během července prošli školením ve farnostech, na seminářích i přes sociální sítě a ve spolupráci s místní církví budou až do 21. srpna, kdy hry končí, poblíž olympijských sportovišť šířit víru. Zaměří se na turisty, návštěvníky města, ale vyhýbat se nebudou ani sportovcům. „I s Usainem Boltem, když ho potkáme, se musí mluvit,“ řekla se smíchem Roberta Felix, která vedla školení dobrovolníků.

(autor: Jiří Prinz)

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Téma: Olympiáda v Riu

Více než 10 tisíc sportovců z celého světa od minulého týdne bojuje v brazilském Riu de Janeiru o cenné kovy.

Broumovské kostely za oceánem

Osmero barokních svatostánků, které  přežily „péči“ komunistického režimu na Broumovsku, je k vidění na fotografické výstavě v Chicagu.

Krakov léta Páně 2016

Ohlédnutí kardinála Miloslava Vlka za celosvětovým setkáním mládeže v Polském Krakově.

Řekl jsem, ať se mnou nepočítají

„Normalizace se na morálním stavu české společnosti podepsala hůře než padesátá léta,“ říká  v rozhovoru Dušan Straňák.

(zdroj: KT)

Autor článku: František Jemelka