Katolická církev se ohrazuje vůči výzvě Byzantského patriarchátu

Datum publikace15. 8. 2016, 11.30

Dne 3. srpna 2016 vyzval tzv. Byzantský Katolický Patriarchát na svých stránkách k „pochodu za Ježíše, rodinu a morální hodnoty“, který organizuje jako protiakci k nedávnému festivalu Prague Pride. Česká katolická církev dává na vědomí, že s tímto uskupením nemá nic společného a z toho důvodu nepovažuje za vhodné, aby se zmíněné iniciativy katoličtí věřící účastnili.

Skupina, která dnes stojí za tak zvaným „Byzantským Katolickým Patriarchátem“ byla již dříve v souladu s kanonickým právem veřejně exkomunikována a ocitla se mimo církev. Vzhledem k tomu je označení v jejím názvu „katolický“ používáno nelegitimně a veškeré její jednání a výzvy nemají s katolickou církví nic společného.

Neuznávají dnes žádného katolického biskupa na světě a ani Svatého otce. Žel, neposlušností, domýšlivostí a nezdravou ambicí skončila tato skupina mimo církev a stala se z ní sekta,“ píše se ve Vysvětlení ke kauze bývalých členů baziliánského řádu.

O podrobnostech vzniku Byzantského Katolického Patriarchátu se lze více dočíst ZDE.

P. Stanislav Přibyl

nastupující generální sekretář České biskupské konference

Autor článku: Zuzana Lášková