Oběť případu Babice. Nová kniha představuje kněze Jana Bulu

Datum publikace17. 8. 2016, 10.30

Před 65 lety, dne 2. července 1951, zazněly ve večerních hodinách na chodbě školy v Babicích výstřely. Byli zde zavražděni tři funkcionáři MNV. Třebaže již druhý den byli pachatelé dopadeni, využil komunistický režim událost jako záminku pro rozsáhlé represe proti zemědělcům a římskokatolické církvi. Jeho obětí se stal i kněz Jan Bula. Nová kniha Karmelitánského nakladatelství mapuje život tohoto služebníka, jehož beatifikační proces vede brněnská diecéze.

Kniha historika a pedagoga Františka Koloucha „Oběť případu Babice. Jan Bula (1920-1952)“ představuje život mučedníka komunismu na pozadí tehdejších politických poměrů a vztahů mezi státem a církví.

Ve třinácti oddílech vypráví svazek o Bulově dětství, studiích, kněžském působení, ale především o tragédii, která vyvrcholila popravami, soudními procesy a deportacemi. Dílo končí svědectvími o posmrtné úctě ke knězi, modlitbou za P. Jana Bulu, bibliografií a rekapitulací beatifikačního procesu. Ten byl zahájen v brněnské diecézní fázi roku 2004, o sedm let později byl k řízení připojen i kněz Václav Drbola. Čtenáře jistě potěší 32 stran obrazového materiálu, který zachycuje archivní fotografie z Bulova života a působení, ale i jím vytvořená umělecká díla a korespondence.

Autor vycházel nejen z archivních materiálů, ale i svědectví pamětníků. Výsledkem je plastický obraz, který nechává čtenáře nahlédnout také do vnitřního světa a prožívání rodáka z Vysočiny.

Jak uvádí František Kolouch, publikace chce také vyvrátit mýty a zkreslená fakta, jejichž obětí se P. Bula stal. Podobně jako jiné zločiny komunismu byl případ Babice zkreslován a fiktivně vysvětlován již od roku 1951. První pokusy o vysvětlení případu proběhly v létě 1968, avšak následně byly zastaveny. Teprve po roce 1989 bylo možné na zločin objektivněji nahlédnout.

Práce na knize byla pro autora náročná i zajímavá, jak sám uvádí v předmluvě: „Poznal jsem kněze, který se v rozhodující chvíli dokázal postavit na stranu svých ideálů a zůstat věrný své církvi. I v posledních chvílích života, zbitý a ponížený, si zachoval důstojnost a přijal trest smrti, i když byl nevinný. Přinesl svou oběť s hrdostí, aniž by litoval svého kněžství, pro které umíral. Jeho životním mottem byla slova Tomáše Kempenského: Jest mnoho lidí, kteří litovali, že sloužili světu, však dosud nikdo nelitoval, že sloužil Bohu.“

František Kolouch. Oběť případu Babice. Jan Bula (1920-1952). Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2016, 310+32 stran.

Autor článku: Ondřej Mléčka