Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

PŘÍBĚHY: Oáza v kraji bezvěrců

Datum publikace22. 9. 2016, 16.15
TiskTisk

Jako oáza uprostřed pouště působí liběšická farnost v oblasti, která se dlouhodobě potýká s problémy hluboké sociální nerovnosti. Současný duchovní správce otec Vilém zde působí již patnáctým rokem a faru otevírá všem, věřícím i nevěřícím.

Náš kraj považovaný za asi nejateističtější region z celé Evropy. Myslím si ale, že náš region je hlavně strašlivě pozraňovaný. Jsou to věci z hluboké minulosti, i z nedávné minulosti a právě ta zranění, která nejsou vidět, ale jsou cítit, právě ta brání lidem, aby se té největší lásce více otevřeli. Ale tak jako se různá zranění v životě hojí, někdy dlouho, ale nakonec se zahojí, tak věřím, že i naše severočeská kotlina se v tomto jednou změní, uzdraví. Ale asi to bude chtít ještě hodně času,” říká otec Vilém M. Štěpán z liběšické farnosti.

“Neřeším, zda je někdo věřící, nebo ne. Naše fara je otevřená všem.”

Ta uprostřed oblasti, která se dlouhodobě potýká s problémy hluboké sociální nerovnosti a  s nezaměstnaností přesahující 12% (tedy dvojnásobně vyšší než republikový průměr), připomíná doslova oázu klidu. Neuvěřitelně živé společenské centrum založil okolo zdejší malé fary v devadesátých letech kněz Jaroslav Saller. Současný duchovní správce otec Vilém působí v liběšické farnosti patnáctým rokem a je jeho zdárným následníkem. “Neřeším, zda je někdo věřící, nebo ne. Naše fara je otevřená všem,” říká. Na to, že v podstatě nemá žádné soukromí, protože  farou vlastně celý den procházejí farníci, si prý už zvykl. Pro místní je proto fara neuvěřitelně otevřeným prostorem, kde mohou nalézt přijetí a zázemí pro nejrůznější kulturní, společenské i duchovní aktivity.

Zdejší farnost sdružuje 42 okolních obcí, což je v církevním měřítku mimořádné. Ve farnosti se konají celoroční aktivity pro rodiny, děti a mládež, kterých se zde setkává někdy i 40 najednou. Pro ně je do vzdálenějších obcí třikrát týdně odpoledne vypravován speciální mikrobus. Dětem u fary slouží prostorné hřiště a v létě i bazén. V sousední obci má naopak sídlo potravinová banka na pomoc potřebným.

“Jasně, občas zmizí kasička s dary, ale to je zkrátka daň za naši otevřenost. I tak se vyplatí.”

Na farní zahradě je pro veřejnost otevřen obchůdek s náboženskými potřebami a literaturou a kaple ustavičné adorace, jež je ojedinělá tím, že je otevřena nepřetržitě 24 hodin denně po celý rok. Každý, kdo chce na chvíli spočinout v klidu a tichu, sem může v kterýkoliv denní či noční čas zavítat a strávit v modlitbě či rozjímání libovolně dlouhou dobu. S tím, že by kapli někdo poničil nebo vykradl, si otec Vilém hlavu nedělá. “Jasně, občas zmizí kasička s dary, ale to je zkrátka daň za naši otevřenost. I tak se vyplatí,” říká s úsměvem. 

Farnost se aktivně podílí na spolupráci s Charitou ČR, zejména při organizování Tříkrálové sbírky, kdy její výnos je nejvyšší v celé litoměřické diecézi. “Loni jsme vybrali 300 000 korun,” říká pyšně otec Vilém za souhlasného přikyvování místního starosty Petra Valenty, který aktivity fary dlouhodobě podporuje.

Farnost a její aktivity jsou financovány díky podpůrnému občanskému sdružení a řadě soukromých dárců a příznivců. Farnosti byla letos přislíbena účelová dotace ve výši 1 milion Kč na první etapu statického zajištění farního kostela stále čekajícího na potřebnou vnitřní i vnější opravu, která opět pozvedne jeho krásu a malebnost.

Fotogalerii z místa si je možné prohlédnout ZDE.

Kostel sv. Martina a Navštívení Panny Marie v Liběšicích

Památkově chráněný liběšický kostel svatého Martina a Navštívení Panny Marie je regionálně významné poutní místo již od roku 1743, kdy se v přilehlé vesnici Kluček zjevila Panna Maria a zachránila tonoucí při povodni na přítoku řeky Ohře. Barokní svatyně s gotickým základem má bohatě zdobené oltáře včetně soch a bočních kaplí. Dnes administrativně spadá do lounského vikariátu. V roce 2015 zde byla u příležitosti Svatého roku milosrdenství (vyhlášeného papežem Františkem) otevřena Brána milosrdenství, jedna ze čtyř v litoměřické diecézi. Více na www.libesice.com.

(Foto: Martina Řehořová / Člověka a víra)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou