Lupa
Obsah Obsah
Portál

Svatý je pouze mír, nikdy válka, řekl papež František na setkání náboženských představitelů

Datum publikace21. 9. 2016, 14.45
TiskTisk

Papež František se v úterý (20. září 2016) zúčastnil setkání světových představitelů náboženství a kultury z celého světa, které probíhalo v Assisi již od neděle. Motto setkání ‚Žízeň po míru‘ jasně pojmenovalo úmysl celé akce: volat po míru ve světě a říci válce jasné ne.

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Po třiceti letech od doby, kdy sv. Jan Pavel II. pozval do Assisi představitele různých náboženství ke společné modlitbě za mír, se taková událost - na stejném místě a se stejným úmyslem - uskutečnila znovu. Mezi více než 500 účastníky různých vyznání z celého světa byl i papež František, který se do rodiště sv. Františka vydal ve své papežské službě již potřetí.

Poté, co se osobně pozdravil s jednotlivými představiteli světových církví a náboženství, věnoval svůj čas několika soukromým audiencím, například s polským sociologem Zygmutem Baumanem, rabínem Davidem Rosenem či profesorem Dinem Syamsuddinem, předsedou rady indonéských islámských učenců.

“Rozdílnost není důvodem konfliktu.”

V pozdějších odpoledních hodinách pak probíhala na různých místech současně modlitba za mír, vedená podle jednotlivých náboženských tradic.

Naše náboženské tradice jsou různé. Rozdílnost však pro nás není důvodem ke konfliktu, polemice či chladnému odstupu. Nemodlili jsme se dnes jedni proti druhým, jako se to v dějinách někdy stávalo. Aniž bychom upadali do synkretismu či relativismu, modlili jsme se jeden vedle druhého a jeden za druhého,“ popsal později papež František.

Přítomní účastníci z křesťanských církví se sešli ke společné ekumenické modlitbě v dolní bazilice sv. Františka z Assisi. Nejdříve byla připomenuta jména všech zemí, v nichž probíhá válka, za každou z nich pak byla zapálena svíce.

Se slovy k rozjímání pak vystoupil Svatý otec: „Před ukřižovaným Ježíšem znějí také pro nás jeho slova: ‚Žízním´ (Jan 19,28),“ zdůraznil hned v úvodu, v duchu tématu celého setkání a pokračoval:

Ježíšova slova nás interpelují, žádají přijetí srdcem a odpověď životem. V Jeho ‚žízním‘ můžeme vnímat hlas trpících, skrytý křik nevinných maličkých, kterým je upřeno světlo tohoto světa, úpěnlivá prosba chudých a těch, co nejvíce potřebují mír. O mír žadoní oběti válek, znečišťujících národy nenávistí a zemi zbraněmi; žadoní o něj naši bratři a sestry, kteří žijí pod hrozbou bombardování anebo jsou nuceni opouštět domov a migrovat do neznáma, připraveni o všechno. To všechno jsou bratři a sestry Ukřižovaného, maličcí Jeho království, raněné a vyprahlé údy Jeho těla. Mají žízeň. Často jim je však - stejně jako Ježíšovi - podáván trpký ocet odmítnutí. Kdo jim naslouchá? Kdo má starost jim odpovědět? Příliš často narážejí na ohlušující mlčení lhostejnosti, sobectví rozmrzelých a neúčast těch, kdo jejich křik o pomoc umlčují tak snadno, jako se přepíná televizní kanál.

“Pokoj je Boží dar a naší úlohou je denně o něj prosit, přijímat jej a s Boží pomocí budovat.”

Setkání pak vyvrcholilo před bazilikou sv. Františka, kde se shromáždili všichni přítomní náboženští představitelé k tomu, aby přijali společný Apel za mír (celé znění viz níže). Ten pak milým gestem předali dětem – poslům míru – aby ho doručily hlavám svých států.

V řadě řečníků, při závěrečném shromáždění, promluvila mimo jiné i křesťanská učitelka z Aleppa, Tamar Mikalliová, ekumenický patriarcha Bartoloměj, izraelský rabín Brodman, patriarcha japonského buddhismu tendai Koei Morikawa nebo zástupce indonéského islámu Din Syamsuddin.

Když se dostal ke slovu Papež František, řekl: „Přišli jsme do Assisi jako poutníci, hledající pokoj. Neseme si v sobě a předkládáme Bohu očekávání a úzkosti mnoha lidí a národů. Žízníme po míru, toužíme jej dosvědčovat, zejména se však potřebujeme za mír modlit, protože pokoj je Boží dar a naší úlohou je denně o něj prosit, přijímat jej a s Boží pomocí budovat.

Varoval také před „virem“ dnešní doby, totiž lhostejností, které je nutné se postavit. Odsoudil válečná řešení problémů a používání zbraní: „Neúnavně budeme opakovat, že Boží jméno nikdy nemůže ospravedlnit násilí. Svatý je pouze mír, svatý je pouze mír, nikdy válka!“ A zdůraznil: „Chceme společně dát hlas těm, kdo trpí, kdo hlas nemají a nedostává se jim slyšení. Ti všichni dobře vědí, často lépe než mocní, že válka nezná žádný zítřek a že násilí zbraní ničí radost ze života.“ Na závěr pak zopakoval slova Jana Pavla II., které vyřkl při stejné příležitosti před třiceti lety: „Mír je staveniště otevřené pro všechny, nikoli pouze pro odborníky, učence a stratégy. Odpovědnost za mír je univerzální.

Celé znění promluvy naleznete v následujícím článku ZDE.

Apel za mír, podepsaný přibližně 500 náboženskými představiteli

Jsme muži a ženy různých náboženství, kteří se jako poutníci sešli ve městě svatého Františka. Zde se před třiceti lety, roku 1986, na pozvání papeže Jana Pavla II., shromáždili náboženští představitelé z celého světa, aby vůbec poprvé velice aktivně a slavnostně potvrdili nerozlučné pouto mezi velkým dobrem, jakým je mír, a ryzím náboženským postojem. Od oné historické události se odvíjí dlouhá pouť, která již prošla četnými světovými městy, zapojila mnohé věřící do dialogu a modlitby za mír, spojila je, aniž by je směšovala, čímž dala zrod pevným mezináboženským přátelstvím a uhasila nemálo konfliktů. To je duch, který nás prostupuje: uskutečňovat setkání v dialogu, postavit se jakékoli formě násilí a zneužívání náboženství k ospravedlňování válek a terorismu. Navzdory tomu bylo v minulých letech ještě mnoho národů bolestně zraňováno válkou. Nikoli pokaždé se dospělo k poznání, že válka svět zhoršuje a že za sebou zanechává dědictví bolesti a nenávisti. Ve válce prohrávají všichni, včetně vítězů.

Obrátili jsme se k Bohu s modlitbou, aby světu daroval pokoj. Uznáváme, že je nezbytné se za mír trvale modlit, protože modlitba chrání svět a prosvětluje jej. Pokoj je Božím jménem. Kdo se dovolává Božího jména, aby ospravedlnil terorismus, násilí a válku, nekráčí Jeho cestou. Válka ve jménu náboženství se stává válkou proti samotnému náboženství. S pevným přesvědčením proto zdůrazňujeme, že násilí a terorismus jsou pravým opakem skutečného náboženského ducha.

Naslouchali jsme hlasu chudých, dětí, mladých generací, žen a mnoha bratrů a sester, kteří trpí válkou. Spolu s nimi důrazně říkáme: Ne válce! Kéž bolestný nářek tolika nevinných nezůstane nevyslyšen! Snažně žádáme státní představitele nesoucí zodpovědnost, aby byly zmařeny důvody vedoucí k válkám: lačnost po moci a penězích, chtivost obchodníků se zbraněmi, partikulární zájmy, pomsta za věci minulé. Ať vzroste konkrétní úsilí o odstranění příčin, které podmiňují konflikty: situace chudoby, nespravedlnosti a nerovnosti, zneužívání lidského života a pohrdání jím.

Kéž konečně nastane nový čas, ve kterém se globalizovaný svět stane rodinou národů. Ať se promění ve skutek naše zodpovědnost za budování pravého míru, který by dbal na ryzí potřeby lidí a národů, spoluprací předcházel konfliktům, přemáhal nenávist a překonával bariéry setkáním a dialogem. Když se dialog stává skutečnou praxí, není nic ztraceno. Nic není nemožné, když se k Bohu obracíme v modlitbě. Všichni mohou být tvůrci míru – z Assisi znovu s přesvědčením potvrzujeme své úsilí stávat se jimi s Boží pomocí, společně se všemi muži a ženami dobré vůle.

 (zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou