Papež katechetům: Kdo žije jen pro sebe, netvoří dějiny

Datum publikace26. 9. 2016, 17.00

Víkendové oslavy Svatého roku milosrdenství patřily tentokrát katechetům. Pouť organizovala Papežská rada pro novou evangelizaci a trvala od pátku 24. září. V neděli pak vyvrcholila mší svatou s papežem Františkem, který přítomným zdůraznil jejich hlavní misi: hlásat zvěst o tom, že Pán vstal z mrtvých.

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Kolem 15 tisíc katechetů z celého světa se již od pátku (23. září) účastnilo bohatého programu pouti do Říma, aby tak společně oslavili Svatý rok milosrdenství. Setkání vyvrcholilo nedělní mší svatou za přítomnosti papeže Františka.

“Neexistuje nic důležitějšího, solidnějšího a aktuálnějšího než zvěst, že Pán Ježíš vstal z mrtvých.”

Přítomným kladl na srdce, aby při své práci, ale i v životě, kladli vždy na první místo jádro křesťanské víry, čímž je 'velikonoční zvěst, primární zvěst: Pán Ježíš vstal z mrtvých, Pán Ježíš tě má rád, dal za tebe svůj život, je vzkříšen a živý, je ti po boku a denně tě očekává“. Protože, dodal František, „neexistuje nic důležitějšího, solidnějšího a aktuálnějšího“.

Všechno církevní učení, proniknuto touto velikonoční zvěstí, je pak nesmírně krásné. Naopak ale, pokud je od ní odloučeno, ztrácí sílu a smysl, upozornil František a ještě jednou zopakoval: „Jsme povoláni neustále žít a zvěstovat novost Pánovy lásky: Ježíš tě miluje doopravdy, takového, jaký jsi. Učiň mu místo, navzdory životním zklamáním a zraněním, dej mu možnost, aby tě měl rád. Nezklame tě.

A jak takovou zprávu v dnešní době hlásat? Rozhodně nefungují přesvědčování mocí, ani vnucování či utvrzování v morálních povinnostech, protože „Boží láska se totiž zvěstuje prokazováním lásky. (...) Bůh se zvěstuje v setkání s lidmi. Jeho poselství se předává jednoduchým a pravdivým svědectvím, nasloucháním a přijímáním, vyzařující radostí,“ vysvětlil Svatý otec.

“Kdo žije pro sebe, netvoří dějiny. A křesťan má tvořit dějiny! Má vycházet ze sebe, aby tvořil dějiny.”

Zastavil se také u nedělního čtení z listu Timoteovi (1 Tim 6,14), v němž bohatý muž - žijící v přepychu a bohatství - skončí po smrti v pekle, kdežto Lazar - nemocný žebrák, bez povšimnutí trpící u boháčových dveří - se po smrti ocitne v nebi. František podtrhl především to, že Lazar ('Bůh pomáhá') má jako jediná postava ze všech Ježíšových podobenství uvedené jméno. Naopak tak zvaný 'bohatý' upadl díky svému sobeckému způsobu života do zapomnění, „protože kdo žije pro sebe, netvoří dějiny. A křesťan má tvořit dějiny! Má vycházet ze sebe, aby tvořil dějiny!“ řekl František.

Katecheté jako „služebníci Ježíšova slova“ nemohou být skeptičtí nebo si stále naříkat: „Nejsme proroci zkázy, kteří se zálibou vytahují na světlo nebezpečí a úchylky; ani lidé, kteří jsou opevněni v zákopech svého prostředí a vynášejí trpké soudy o společnosti, církvi, o všem a o všech a zamořují svět negativitou,“ upozornil papež František. Takový postoj je s posláním katechetů - nositelů radosti a naděje - neslučitelný.

Celou promluvu si je možné přečíst ZDE

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Zuzana Lášková