Svatý Václav Čechů, Moravanů a Slezanů

Datum publikace27. 9. 2016, 15.45

Počínaje dnešním dnem si v různých částech naší republiky připomínáme svátek našeho patrona, sv. Václava. Kde a jak lze tento státní svátek prožít?

Foto ze Staré Boleslavi: Roman Albrecht/Člověk a víra

Čechy

Arcibiskupství pražské a Sdružení přátel Václavského náměstí pořádají v úterý 27. září 2016 od 17.00 hodin již devátý ročník Svatováclavského duchovního zastavení u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, účastník dnešního setkání, k tomuto symbolu uvádí, že 'Myslbekův sv. Václav stojí uprostřed města, které bylo od svých počátků centrem zemí Koruny české. Myslbekův pomník se tedy nachází v samém centru státních i duchovních dějin našeho národa'. Více ZDE.

Vrcholem připomínky národního světce sv. Václava bude zítřejší pouť ve Staré Boleslavi. Hlavní celebrant je brněnský biskup Vojtěch Cikrle, zástupce moravské církevní provincie, kazatelem pak kardinál Joachim Meisner, který se narodil ve slezské Vratislavi. Další inormaci k této pouti naleznete ZDE a ZDE.

Můžete se ještě připojit i ke Svatováclavskému putování.

Morava

Představitele veřejného života – zejména starosty a zastupitele obcí i poslance a senátory – pozval k oslavě státního svátku do Olomouce arcibiskup Jan Graubner. „Letošní Svatý rok milosrdenství je zvláštní příležitost prožít svátek sv. Václava společně s veřejnými činiteli při pouti ke svaté bráně,“ vysvětlil olomoucký arcibiskup a dodal: „V duchu budeme spojeni s národní oslavou ve Staré Boleslavi.“

Pontifikální mše svatá v olomoucké katedrále sv. Václava začne v 10.00 hodin a vedle pouti samotné bude příležitostí také k oslavě dómského patrocinia i 24. výročí od jmenování Jana Graubnera arcibiskupem. Už ráno v 8.00 hodin se navíc v katedrále uskuteční farní mše, kterou bude celebrovat farář P. Ladislav Švirák, na odpoledne je od 12 do 17.15 hodin plánována adorace Nejsvětější svátosti ukončená svátostným požehnáním a celodenní program zakončí v 18.00 hodin zpívané nešpory.

Slezsko

V Ostravsko-opavslé diecézi si patrona české země můžete připomenout mj. ve nejstarší dochované sakrální stavbě diecézní metropole, kostele sv. Václava (je sice v Moravské Ostravě, ale snad to nevadí ...), nebo např. i na horách moravsko-slezských (Cvilíně, Lipové-Lázních, Štramberku, ...). Více ZDE.

No a zítra rovněž můžete v pozdním odpoledni zavítat na vrchol Svatováclavského festivalu, do katedrály Božského spasitele.

Více než dvěma stovkám poutníků se pak poštěstí prožít svátek sv. Václava v Římě, při audienci s papežem a mši svaté v bazilice sv. Petra; koná se zde pouť u příležitosti výročí 20 let ostravsko-opavské diecéze.

(zdroj: weby a tiskoví mluvčí diecézí)

Autor článku: František Jemelka