Lupa
Obsah Obsah
Portál

Katolický týdeník: Varhaník z Notre-Dame

Datum publikace29. 9. 2016, 9.15
TiskTisk

Jeden z nejlepších světových varhaníků Oliver Latry sedá už 31 let za varhany v pařížském kostele Matky Boží. O tom, jak k němu katedrála promlouvá, hovořil s KT cestou do Olomouce na svůj koncert.

Repro foto: KT

Jak se v posledních měsících, kdy Francie prožila teroristické útoky, změnila atmosféra v Paříži?

Je poznat, že do Paříže jezdí méně turistů. Lidé chodí méně do kin nebo restaurací, a také na nedělních mších v Notre-Dame jich ubylo.

Francouzští kněží však v médiích popisovali, že třeba na svátek Nanebevzetí Panny Marie v půlce srpna přišlo letos do kostelů až dvakrát víc lidí než vloni.

Ano, ale obecně je to neodhadnutelné, jsou tu velké výkyvy. Zatímco v Notre-Dame bylo v létě méně lidí, naopak 11. září byla katedrála zaplněnější než během prázdnin.

Ještě v červnu, když jsem se v Paříži účastnila mše se svěcením nových kněží, se většina bohoslužby odehrávala venku před katedrálou – čtení, velká plátna, reproduktory. Až prostrace byly uvnitř. Jak je to s kontrolami při vstupu?

Už delší dobu vás nepustí do katedrály bez nahlédnutí do tašky, a když jsme počátkem září slavili dvě biskupská svěcení, otevřel se jen jeden vstup, který byl samozřejmě také kontrolován.

Promítá se tato atmosféra nějak do vašeho hraní? Jsou vaše improvizace třeba zádumčivější?

Vůbec ne. Přece na to nebudeme myslet dnem i nocí.

Jste varhaníkem v Notre-Dame už od roku 1985 a zažil jste tam dva kardinály – Lustigera a Vingt-Troise. Jaký měli či mají vliv na vaši práci?

Mnohem více ji ovlivňují kněží než biskupové, i když ti slouží bohoslužby každý týden, ale k mé práci mají jen drobné orientační poznámky. Je pravda, že kardinál Lustiger byl náročnější. Věděl přesně, co chce, a nebylo možné o tom debatovat. Měl své nároky hlavně na sbor, který je přímo u oltáře, ale ohledně velkých varhan věděl, že jde o improvizaci. Mimořádně ji vnímal a velmi často si z ní vzal nápad, který zakomponoval do vstupní řeči při zahájení mše.

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Papež: Svatý je jen mír, nikoli válka

Středověké Assisi, rodiště sv. Františka, se stalo minulý týden znovu místem setkání všech, kdo navzdory rozdílům vyznání a náboženství usilují o zastavení války.

V konviktu poznávají sebe i církev

Patnáct studentů z celé ČR nastoupilo letos do Teologického konviktu v Olomouci. Jejich cestu ke kněžství svými modlitbami podporuje mnoho lidí.

Téma: Modlitba růžence

Také vám růženec visí za sklem auta? Nebo patří k památkám po babičce, k nimž si stále ještě hledáte cestu? A co vlastně víme o této nejznámější mariánské modlitbě?

Neuhnout, i když trakaře padají

5. října uplyne 80 let od narození Václava Havla a 31. října pak 195 od narození Karla Havlíčka či – podle jeho pseudonymu – Havla Borovského.

(zdroj: Jiří Macháně, KT)

 

Soubory ke stažení

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou