Poutníci z ostravsko-opavské diecéze se setkali s papežem Františkem

Datum publikace29. 9. 2016, 16.15

28. září bylo letos nejen Dnem české státnosti, tedy připomínkou odkazu sv. Václava, ale i vrcholem oslav 20 let ostravsko-opavské diecéze. Poutníci ze severu Moravy a Slezska se v Římě mj. se zde při generální audienci setkali s papežem Františkem.

Foto mobilem: Martin David

Více než dvě stě poutníků z různých farností ostravsko-opavské diecéze společně s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a devíti kněžími prožívá od pondělí 26. září děkovnou pouť za 20 let diecéze. V Římě navštěvují hlavní baziliky, procházejí Svatými branami otevřenými u příležitosti Roku milosrdenství a v programu nechybí ani prohlídka historických památek.

Na zaplněném Svatopetrském náměstí zavlála ve středu 28. září také česká vlajka a výpravu z Ostravy v češtině pozdravil papež František. „Srdečně zdravím poutníky z ostravsko-opavské diecéze s jejich biskupem Františkem Václavem. Ať vám pouť dodá odvahu být radostnými šiřiteli Božího milosrdenství. Ze srdce uděluji požehnání vám i Vašim rodinám.' Osobně se pak pozdravil s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Věřící z diecéze se pak večer týž den shromáždili v bazilice sv. Petra u hlavního oltáře při mši svaté. Společně s biskupem Lobkowiczem a kněžími ji celebroval emeritní pražský kardinál Miloslav Vlk.

Diecézní pouť byla zahájena již v neděli 25. září, kdy se čtyřmi autobusy do Říma přepravilo celkem 230 poutníků a 9 kněží včetně generálního vikáře Mons. Martina Davida. Biskup František Václav Lobkowicz cestoval letecky a k poutníkům se připojil v pondělí, kdy v bazilice sv. Pavla za hradbami celebroval mši svatou.

Druhý den v Římě zahájila v úterý 27. září mše svatá v bazilice sv. Šebestiána. Při bohoslužbě za církev, kterou celebroval biskup František Václav Lobkowicz vyzdvihl v homilii generální vikář Mons. Martin David příklad prvokřesťanských mučedníku a jejich spojení s Kristem v oběti vlastního života. Po té jednotlivé skupiny poutníků navštívily katakomby sv. Šebestiána a sv. Kalixta. Odpolední program prožily jednotlivé části výpravy podle vlastního programu.

Dnes, ve čtvrtek 29. září je na programu návštva dvou papežských bazilik. Ráno měli věřící ze severu republiky mši svatou v chrámu sv. Jana v Lateránu, kde prošli Svatou branou. Čtvrtou Svatou branou mají projít odpoledne v bazilice Santa Maria Maggiore. Zde se poutníci pomodlí Korunku k Božímu milosrdenství, prožijí bohoslužbu a oficiální zakončení pouti. Na cestu zpět do vlasti se vydají ve večerních hodinách. Do Ostravy se autobusy s poutníky vrátí v pátek 30. 9. odpoledne.

Více informací a fotogalerie naleznete na webu biskupství.

(Zdroj: Pavel Siuda, tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského)

Autor článku: František Jemelka