Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež udělil výjimku v procesu blahořečení zavražděného kněze

Datum publikace3. 10. 2016, 13.15
TiskTisk

Papež František udělil výjimku v procesu blahořečení francouzského kněze Jacquesa Hamela, který byl 26. července 2016 zavražděn v kostele ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray. Jak uvedl v neděli rouenský arcibiskup Dominique Lebrun, pro zahájení procesu blahořečení nebude nutné čekat obvyklých pět let.

Foto: Diecéze v Rouen

Novinku o papežově výjimce oznámil arcibiskup v neděli v zaplněném kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray, který se v tento den po dvou měsících od vraždy znovu otevřel. Informaci potvrdila také francouzská biskupská konference na svých stránkách, podle které se papež František „vyjádřil ohledně mučednictví otce Jacquesa Hamela během mše svaté 14. září 2016“ (zpráva zde). Arcibiskup Rouenu byl následně informován z Vatikánu o papežově dispensu od pětileté lhůty, uvedla konference.

Lhůtu ukládá církevní právo a výjimka se uděluje jen zřídka. V poslední době se tak stalo u Matky Terezy a Jana Pavla II.

Vstup do kostela v Saint-Étienne-du-Rouvray se stane Svatou branou

Nedělní mše svaté v kostele, kde 26. července dva muži hlásící se k tzv. Islámskému státu zavraždili kněze, se účastnila zhruba tisícovka lidí. Důležitou roli hrály při obřadu čtyři předměty spojené s mučednictvím kněze: rozbitý kříž, růženec, velikonoční paškál a oltář, který byl zasažen několika ranami dýkou.  

Liturgické čtení přednesla sestra Danielle, jež před dvěma měsíci přivolala pomoc, a Guy Coponet, kterého teroristé zasáhli nožem na krku.

„Křesťan nemůže požadovat po druhých lidech odpuštění, pokud není on sám připravený jako první vzývat Boží milosrdenství nad svými vinami,“ řekl arcibiskup Dominique Lebrun během kajícího obřadu. Poukázal také na rýhy na oltáři: „Právě na oltáři Ježíšovy oběti je zničen náš hřích.“

Biskup také oznámil, že vstup do kostela bude nově Svatou branou: „Stane se Svatou branou, druhou v diecézi vedle katedrály Naší Paní v Rouenu,“ řekl.

Mezi přítomnými byli také představitelé města a nekatolických církví. Sounáležitost přišli vyjádřit i četní muslimové včetně předsedy regionální rady muslimského kultu a hlavního představitele místní mešity.

Již v polovině září byl breviář zavražděného kněze umístěn v kostele sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově v Římě, kde se nachází poutní místo věnované mučedníkům 20. a 21. století.

(zdroj: eglise.catholique.fr, La Croix, Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou