Dopis papeže Františka k plenárnímu zasedání CCEE

Datum publikace7. 10. 2016, 11.30

Papež František zaslal dopis předsedovi Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) kardinálu Péterovi Erdömu. Právě v těchto dnech jsou biskupové z celé Evropy shromážděni v Monaku na plenárním zasedání této instituce. Účastníkům děkuje papež za jejich službu a vyzývá k docenění „dvou plic“ kontinentu, západní a východní. Církev má podle papeže „vycházet ven“ a současně formovat svědomí lidí.

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) probíhá od 6. do 9. října. Za téma byla zvolena věta: „Výzvy současné Evropy, poslání církve a služba CCEE“. Českou biskupskou konferenci zde zastupuje její předseda, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Během setkání mají biskupové mimo jiné zvolit nové vedení instituce. Dosavadnímu předsedovi kardinálu Péterovi Erdömu totiž končí mandát.

Zasedání se účastní předsedové evropských biskupských konferencí, zástupci Svatého stolce a představitelé Komise biskupských konferencí EU.

Dopis papeže Františka adresovaný kardinálu Erdömu přinášíme v plném znění.

Panu kardinálovi

Péterovi Erdömu,

předsedovi Rady evropských biskupských konferencí

U příležitosti nejbližšího plenárního zasedání, které se bude konat v Monackém knížectví, s radostí zdravím předsedy evropských biskupských konferencí a ujišťuji je o své duchovní blízkosti. Chci velmi ocenit to, jak CCEE významně přispívá k podporování bratrských a církevních vztahů, které ukazují důležitost společenství a radost z víry. Povzbuzuji vás, abyste s důvěrou pokračovali na cestě služby národům kontinentu a doceňovali přitom jeho „dvě plíce“, východní a západní. Kéž pečujete o osvícení svědomí věřících a nabízíte jim kritéria posuzování a rozlišování, aby se nenechali svést zesvětštělou kulturou.

Chci velmi poděkovat Vám, pane kardinále, za Vaše velkodušné nasazení během deseti let vedení tohoto záslužného církevního organizmu. Dokázal jste sloužit s mírností a prozíravostí a kladl jste nade vše evangelní lásku. Děkuji Vám za Vaši pastorační horlivost!

Ujišťuji Vás o svých modlitbách, aby se církev v Evropě, na přímluvu Panny Marie a svatých patronů Benedikta, Cyrila a Metoděje, stávala stále více „vycházející církví“, radostnou hlasatelkou evangelia milosrdenství a svědkem naděje.

Prosím, abyste se za mě modlili, a uděluji Vám, pane kardinále, a bratřím biskupům a jejich církevním společenstvím apoštolské požehnání.

Ve Vatikánu, 26. září 2016

František