Cenu Papežské rady pro kulturu obdrží letos Tomáš Halík

Datum publikace9. 5. 2017, 15.00

Kněz, vysokoškolský pedagog a spisovatel Tomáš Halík obdrží letošní cenu Per artem ad Deum (Uměním k Bohu), kterou každoročně uděluje Papežská rada pro kulturu za vynikající zásluhy v oblasti kultury, zejména za podporu dialogu mezi kulturami. Toto ocenění obdrželi v minulosti např. režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof Penderecki a Arvo Pärt.

Foto: www.halik.cz

Papežská rada pro kulturu usiluje o rozvoj vztahů mezi Svatým stolcem a světem kultury a vědy. Cílem rady je, aby se světská kultura stále více otevírala evangeliu a aby se vědci, literáti a umělci cítili být církví povoláváni k pravdě, dobru a kráse.

Papežskou radu pro kulturu zřídil v roce 1982 papež Jan Pavel II. a v současnosti ji vede kardinál Giafranco Ravasi, s nímž Tomáš Halík společně přednášel v rámci iniciativy Benedikta XVI., nazvané „Nádvoří národů“.

Tomáš Halík, oceněný za „svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci“, převezme letošní medaili Per artem ad Deum v rámci festivalu Sacroexpo v Polsku. Spolu s ním budou vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller, jediný polský držitel Templetonovy ceny a německá umělkyně Claudia Henzler.

Tomáš Halík je profesor Filozofické fakulty UK, prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora. Po roce 1989 přednášel na univerzitách všech kontinentů včetně Oxfordu, Cambridge a Harvardu.

V zahraničí získal mnohá prestižní ocenění: Benedikt XVI. jej jmenoval čestným papežským prelátem, polský prezident mu udělil Rytířský kříž řádu za zásluhy, obdržel mimo jiné Cenu Romana Guardiniho či Templetonovu cenu a čestné doktoráty teologie univerzit v Oxfordu a Erfurtu.

Na Oxfordské univerzitě po něm byla pojmenována přednášková síň. V roce 2015 byl zvolen viceprezidentem celosvětově působící Rady pro výzkum hodnot a filozofie se sídlem ve Washingtonu. Americká univerzita Notre Dame uspořádala konferenci o přínosu Tomáše Halíka k současnému teologickému myšlení.

(Zdroj: ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva