Katolická charismatická obnova slaví 50 let od svého vzniku

Datum publikace31. 5. 2017, 14.00

Oslavy padesátiletého výročí Katolické charismatické obnovy začínají dnes v Římě. V čele oslav bude stát papež František, organizaci zajišťuje Mezinárodní informační centrum katolické charismatické obnovy (ICCRS) a Katolické společenství komunit (Catholic Fraternity). Oslavy vyvrcholí sobotní vigilií a nedělní slavností Seslání Ducha Svatého na svatopetrském náměstí.

Foto: Roman Catholic Archdiocese of Boston/CC BY-ND 2.0

Na zvláštní přání papeže Františka se na oslavách nebudou podílet pouze zástupci různých proudů Katolické charismatické obnovy, ale také zástupci evangelikálních a letničních hnutí, takže oslavy budou mít ekumenický charakter.

Charismatická obnova se zrodila jako ekumenická událost, takže i oslavy jejího výročí budou mít ekumenický rozměr. V Buenos Aires jsme každoročně slavili mši zasvěcenou charismatické obnově a mohl se jí zúčastnit kdokoliv. Díky tomu mám velké zkušenosti ohledně porozumění tomu dobrému, co charismatická obnova dala církvi,“ řekl Svatý otec během tiskové konference při cestě ze Švédska v lednu loňského roku.

Zlaté výročí Katolické charismatické obnovy začalo dnes ve středu 31. května na generální audienci s papežem Františkem na svatopetrském náměstí. V průběhu oslav se uskuteční setkání, symposia, workshopy a další slavnosti, které se budou konat v různých basilikách, kostelích a dalších místech po celém Římě. Oslav se zúčastní svědkové prvních roků obnovy a další významné osobnosti hnutí. Oslavy vyvrcholí v sobotu 3. června, kdy se uskuteční večerní vigilie s papežem Františkem, a v neděli 4. června, kdy se bude slavit Seslání Ducha Svatého na svatopetrském náměstí.

Katolická charismatická obnova vznikla v únoru 1967 během studentského setkání na univerzitě v Pittsburghu v USA. Účastníci setkání zažili během víkendové duchovní obnovy takzvané „vylití Ducha Svatého“, tedy zejména modlitbu v jazycích (glosolalii), provázenou hlubokou radostí z charismat (zvláštních darů Ducha Svatého) a touhou sloužit.

Tato charismatická zkušenost se brzy začala šířit ve farnostech a dalších katolických strukturách po celém světě. Po padesáti letech existence obnovy se odhaduje, že se rošířila do více než 200 zemí a má na ní podíl zhruba 120 milionů katolíků. Katolická charismatická obnova není jednotné a strukturované hnutí, není zde jeden zakladatel nebo skupina zakladatelů jako u jiných církevních hnutí. Nicméně všechny proudy charismatické obnovy mají společný základ, kterým je „křest v Duchu Svatém“.

(Zdroj: CCR Golden Jubilee, KT, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva