Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Datum publikace12. 7. 2019, 12.00

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.

Foto: Jeroným Pelikovský

Festivalový oktáv letos slavnostně zahájí v piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže litomyšlský titulární biskup Mons. Pavel Konzbul pontifikální mší svatou, ke které zazní skladba Missa ss. Apostolorum C-dur od slovenského barokního skladatele Gaudentia Dettelbacha.

Naprosto výjimečnou akcí bude představení nedávno znovuobjevené hudební produkce na kůru kostela Povýšení sv. Kříže z pera dvou zapomenutých litomyšlských skladatelů 2. poloviny 18. století. Stěžejní část jejich díla bude provedena koncertně v novodobé premiéře v proboštském kostele, tedy přímo na místě, pro které byla tato hudba komponována. Skladatelům a jejich dílu je věnována také výstava v Regionálním muzeu v Litomyšli, otevřená přes celou letní sezónu.

S poukazem na fakt, že rok 2019 je rokem 290. výročí od kanonizace nejslavnějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého, byla na program zařazena svatojánskou pobožnost u jeho oltáře v proboštském chrámu Povýšení sv. Kříže, spojená s odhalením nově restaurované části oltářního nástavce. Chybět nebude ani vskutku barokní oslava svátku Nanebevzetí Panny Marie s procesím městem a tradiční pobožností u mariánského sloupu na litomyšlském náměstí.

Dále se návštěvníci mohou těšit na přednášku historika umění a katolického kněze Radka Martinka na téma „Nádhera a lesk barokní bohoslužby“, ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Městskou galerií Litomyšl je připravena přednáška o restaurovaných obrazech křížové cesty v proboštském chrámu a neméně zajímavou přednášku o situaci nekatolíků ve východních Čechách v barokní době pořádáme ve spolupráci s nekatolickými církvemi v Novém kostele Církve bratrské.

Na samý závěr festivalového oktávu proběhne v kostele Nalezení sv. Kříže mše svatá v mimořádné formě římského ritu, kdy si návštěvníci budou moci udělat obrázek o tom, jak vypadala liturgie v době baroka. Doprovozena bude skladbou Missa Sancti Adalberti Vojtěcha Pelikána v podání Literátského bratrstva od kostela sv. Jindřicha v Praze.

Všechny duchovní akce jsou pro návštěvníky zdarma, na koncertech a přednáškách je možné přispět dobrovolným vstupným. Realizace festivalu je každoročně možná jen díky četným sponzorům a finančním prostředkům ze státního rozpočtu.

(Zdroj: Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl)

Autor článku: Tomáš Tetiva