Dokument o směřování katecheze a náboženského vzdělávání

Datum publikace7. 3. 2016, 3.00

Katechetická sekce České biskupské konference připravila nový dokument ČBK, který se zabývá důležitou oblastí života církve: katechezí a náboženským vzděláváním v naší zemi. Vydání Dokumentu předcházela dlouholetá odborná reflexe a diskuse pracovníků katechetických center ze všech diecézí a dalších odborníků v oblasti katecheze a náboženského vzdělávání. Materiál je výsledkem tohoto společného úsilí.

Dokument je určen osobám, které nesou přímou odpovědnost za řízení, koordinaci a podporu katecheze, za pastoraci v jednotlivých diecézích nebo jsou aktivními účastníky katechetické služby církve. Text inspiruje k přemýšlení nad tím, jak lze v podmínkách naší země realizovat Všeobecné direktorium pro katechizaci vydané v roce 1997 Kongregací pro klérus. V předkládaném novém Dokumentu jsou formulovány obecně platné přístupy a principy pro katechezi a náboženské vzdělávání. Biskupové jej předkládají jako zásadní rámcové směrnice, které mají podnítit a podpořit evangelizační zaměření katecheze a náboženského vzdělávání. Je také ponechán prostor pro řešení specifických situací jednotlivých diecézí. Oblasti, které tento Dokument neřeší, jsou v kompetenci diecézních biskupů.

Tento Dokument je prvním a základním výstupem projektu Obnovy katecheze a náboženského vzdělávání, který je koordinován Katechetickou sekcí ČBK. Jednotlivé pracovní skupiny, které v rámci projektu vznikly (farní katecheze dětí, katecheze mládeže, katecheze s dospělými, výuka náboženství na církevních i necírkevních školách ad.), budou na základě tohoto Dokumentu postupně připravovat další materiály obsahující tuto koncepci rozvoje katecheze a náboženského vzdělávání pro jednotlivé skupiny adresátů a zohledňující situaci v naší zemi. V souladu s nimi vzniknou nové metodické materiály, konkrétní pomůcky a v neposlední řadě také standardy pro trvalé vzdělávání a formaci katechetů a učitelů náboženství.

Dokument obsahuje tři části. První část předkládá východiska důležitá pro dnešní katechezi a náboženské vzdělávání v naší zemi. Věnuje pozornost „vnějšímu“ a „vnitřnímu“ kontextu, který musí zohlednit církev v naší zemi ve své pastorační a evangelizační službě. Formuluje základní principy pro metodické pojetí a organizaci katecheze a náboženského vzdělávání.

Druhá část seznamuje se čtyřmi základními oblastmi, kde je zřejmá potřeba nového přístupu církve na poli katecheze a náboženského vzdělávání. Především se jedná o nové pojetí některých katechetických pojmů a o nezbytnost rozlišování etap procesu evangelizace. Dále je prezentována odpovědnost křesťanského společenství za evangelizaci a důsledky tohoto principu pro úlohu a formaci katechety a učitele náboženství. Čtvrtá oblast se věnuje místům a organizaci katecheze a náboženského vzdělávání v ČR.

Třetí část Dokumentu předkládá směrnice pro obnovu katecheze a náboženského vzdělávání v naší zemi pro jednotlivé skupiny adresátů. Zachycuje jejich specifika, předkládá důležité souvislosti a upřesňuje některé podstatné parametry katecheze a náboženského vzdělávání pro jednotlivé adresáty.

Katechetická sekce ČBK je vděčná všem, kteří přispěli ke vzniku tohoto Dokumentu a doufá, že nový Dokument bude pomocí a inspirací všem, kdo jsou v aktivní službě katecheze a náboženského vzdělávání a leží jim na srdci jejich další vývoj v naší zemi.

Celý text dokumentu lze stáhnout zde.

Autor článku: Admin