Lupa
Obsah Obsah
Portál

Jak se důstojně rozloučit se zemřelým?

Autor: Daniel Chytil Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace30. 11. 2021, 13.37
TiskTisk

Leták "Jak se důstojně rozloučit se zemřelým?" právě vyšel. Než se k vám dostane tištěná verze, můžete si jej zde stáhnout.

image:Image

Celý leták k tisku ZDE


JSME ZDE PRO VÁS


Duchovní – kněz, řeholník nebo jáhen Vám může pomoci s přípravou pohřbu:

Můžete ho kontaktovat na nejbližší faře.

Jeho přítomnost na pohřbu domlouvá osoba, která objednává pohřeb.

Oslovit ho můžete, i když si nejste jisti, zda zemřelý/á byl pokřtěný nebo když se k církvi osobně nehlásíte.

Církevní pohřeb je možné vypravit i těm, kteří si sáhli na život.

Lze uspořádat pohřeb i předčasně zemřelým dětem a plodům po potratu. Jen je třeba do 96 hodin od úmrtí miminka informovat o tomto úmyslu zdravotnické zařízení, aby ostatky předalo pohřební službě.

Rozloučení se zemřelým je možné uspořádat i mimo kostel, obřadní síň či krematorium. Může se odehrát např. u hrobu nebo na místě, které máte spojeno se zemřelým aj.


O CO MŮŽETE POŽÁDAT?


Oznámení úmrtí zvonem

Po úmrtí je možné nechat zvonit zvony. Nejčastěji se tak děje v místě bydliště zesnulého. Zvonění (tzv. umíráček) stačí domluvit s místním knězem nebo kostelníkem.


Pomoc duchovních či pověřených věřících s přípravou a průběhem pohřbu

Už v průběhu příprav pohřbu můžete požádat kněze nebo pověřeného věřícího o pomoc například s výběrem vhodné písně, modlitby či smuteční řeči. Za zemřelého se může pomodlit i jakýkoliv věřící z vašeho okolí, kterého znáte. Neváhejte své věřící přátele nebo známé požádat o pomoc, zprostředkování nebo kontakty. Obrátit se můžete i na kvalifikované poradce pro pozůstalé, aby Vás v této náročné době doprovázeli.


Pohřeb v kostele

Církevní obřady obsahují modlitby za zemřelé i pozůstalé, čtení z Bible, křesťanské zamyšlení nad smyslem lidského života. Pohřební obřad vede duchovní, trvá přibližně 20-30 minut a může být zakončen buď uložením do země nebo odvozem zesnulé/ho ke kremaci. Někdy bývá součástí křesťanského pohřbu i mše svatá. Obřad pak trvá přibližně hodinu. Pohřbu se může zúčastnit kdokoliv a pro účast v kostele není nutné být věřící. Bývá zvykem poskytnout farnosti finanční dar, který slouží k úhradě režijních nákladů spojených s pohřbem.


Uložení do hrobu za přítomnosti duchovního

Uložení do hrobu následuje nejčastěji po obřadu v kostele, může ale probíhat i samostatně, resp. celý pohřební obřad je možné konat i mimo kostel, přímo u hrobu, kde se shromáždí pozůstalí pod širým nebem. Obřad uložení do hrobu trvá asi 20 minut.



Pohřeb v krematoriu za přítomnosti duchovního

V případě, že se pozůstalí dohodnou na pohřbu např. v krematoriu, je možné domluvit přítomnost duchovního, který může celý obřad vést nebo se za zemřelého krátce pomodlit, říci několik slov nebo přečíst vhodnou pasáž z Bible.

Mše za zemřelé

Bohoslužbu za zemřelého lze nechat sloužit kdykoliv po smrti (i po delším časovém období). Je poděkováním za život zemřelého a modlitbou za spásu jeho duše. Pokud není možné se setkat při pohřbu, je možné zorganizovat mši svatou i po delším čase. Mši za zemřelého může nechat sloužit kdokoliv v jakémkoliv katolickém kostele. Je možné nechat vytisknout oznámení podobné parte, kterým se sdělí termín mše svaté a pozve se k účasti na ní. Bývá zvykem poskytnout za mši farnosti finanční dar na úhradu provozních nákladů. Mší lze sloužit i několik nebo je možné nechat je sloužit pravidelně, k účasti jsou zváni všichni pozůstalí. Obětovat mši svatou lze za jakéhokoli zemřelého.


Užitečné odkazy:


ASOCIACE PORADCŮ PRO POZŮSTALÉ

KLÁRA POMÁHÁ

PRÁZDNÁ KOLÉBKA

UMÍRÁNÍ. Praktické informace o organizaci pohřbu

POHŘEB – praktické rady – Ministerstvo pro místní rozvoj

POHŘEB – LITURGIE

KUBÍČKOVÁ, N. Zármutek a pomoc pozůstalým. 1. vyd. Praha: ISV nakladatelství, 2001. ISBN 80-85866-82-X.

ŠPATENKOVÁ, N. Poradenství pro pozůstalé. 2. aktual. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-3736-2.

Soubory ke stažení

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou