Křesťané a buddhisté ve Vietnamu požadují náboženskou svobodu

Katoličtí a buddhističtí duchovní připomněli ve společném prohlášení nutnost úplné náboženské svobody ve Vietnamu.
Publikováno: 26. 1. 2001 12:00

Vatikán/KNA: Katoličtí a buddhističtí duchovní připomněli ve společném prohlášení nutnost úplné náboženské svobody ve Vietnamu. Ve veřejném prohlášení požadují propuštění všech uvězněných v důsledku jejich náboženského přesvědčení a ukončení vměšování státu do náboženských záležitostí. Rovněž požadují navrácení zestátněného majetku náboženských společností. Dále vyzývají vládu v Hanoji k respektování konvence o lidských právech z roku 1982, ke které se Vietnam připojil. Prohlášení podepsali buddhističtí představitelé Bhikku Tich, Thien Hanh a Le Quang Liem. K prohlášení se připojili i katoličtí kněží Chan Tin z města Ho-Tschi-Minh /Saigon/ a Tadeo Nguyen Van Ly z Nguyet Bieu v diecézi Hue. Van Ly je v domácím vězení od konce loňského roku, kdy započal kampaň za větší náboženskou svobodu ve Vietnamu.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019