Mše v bývalém romském koncentráku v Letech

Publikováno: 14. 5. 2001 21:00

Lety: Mše za oběti romského holocaustu v době Druhé světové války se v neděli 13.5. konala v rámci pietního aktu na pohřebišti bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Hlavním celebrantem bohoslužby byl místní duchovní správce P. Mariusz Ratyňski, kazatelem tiskový mluvčí České biskupské konference P. Daniel Herman.

V koncentračním táboře Lety u Písku zemřelo následkem nikdy neodčiněné genocidy nejméně 326 osob, z toho 241 dětí. Jen za období od 16. srpna 1942 do 10. ledna 1943 zde zemřelo 189 vězňů, z toho 152 dětí. Zemřelí byli pohřbíváni do šachet na mirovickém hřbitově až do doby, kdy v táboře vypukla tyfová epidemie. Přes 140 dalších obětí bylo pak pohřbeno na nouzovém hřbitově za táborem. Po skončení 2. světové války jezdili původní čeští Romové do Let a Mirovic na místa utrpení svých blízkých zapalovat svíčky až do doby, kdy komunistický režim nechal přímo na místech, kde tábor stál, vybudovat velkovýkrmnu vepřů.

Na základě vládního usnesení z dubna 2000 byl schválen projekt Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) "Úprava masových hrobů obětí letského koncentračního tábora na místě hřbitova Mirovice u Písku". Pietní úpravu hromadných hrobů na mirovickém hřbitově považuje VPORH pouze za částečnou nápravu křivdy. Bývalí vězňové trvají především na odstranění velkovýkrmny vepřů z místa genocidy Romů a připravují i umělecké ztvárnění utrpení svých předků, v němž je počítáno rovněž se stavbou kaple.

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020