Krajané se učí česky v Dobrušce

Potomci Čechů a Slováků, kteří odešli do ciziny v emigračních vlnách od 19. století až do konce 80. let 20. století, přijeli na kurz češtiny do Dobrušky.
Publikováno: 7. 8. 2001 0:00

Dobruška: Jazyk svých praprarodičů přijeli do Dobrušky studovat krajané z 25 zemí světa. Proto, aby se seznámili s mateřštinou svých předků, urazili mnozí do Studijního střediska Univerzity Karlovy tisíce kilometrů. Mezi krajany, kteří na měsíční pobyt získali stipendium od vlády České republiky, jsou převážně mladí lidé, ale nechybí ani ženy a muži středního věku. Češtinu se učí pod vedením zkušených univerzitních lektorů.
Někteří pochytili základy jazyka od svých rodičů a prarodičů, jiní umí jen pár slov či vět. Proto jsou rozděleni do tříd podle znalostí. Začátečníci se učí první fráze a slovíčka, pokročilí již spolu konverzují a čtou. Ti, kteří již češtinu dobře ovládají, objevují nástrahy české gramatiky a klasiky naší literatury.

Program nemyslí jen na studium. Během volných dnů vyráží skupina na poznávací výlety po republice. V uplynulém víkendu měli možnost zažít pouť v Opočně, navštívit lázně Poděbrady a hlavní město Prahu. Jako první z těch, kteří o tom daleko v cizině desítky let jen snili, navštívili Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí s orlojem.
"Moje babička říkávala, že do Prahy by šla i pěšky. Nikdy se jí však toto přání nesplnilo," říká Irina Treťjakova. Do Dobrušky přijela až z Novorossijska, který leží v jižním Rusku na pobřeží Černého moře. Právě v této oblasti dnes žijí 2.000 potomků českých krajanů, kteří sem přišli již v roce 1860. Dnes prožívají národní obrození a hledají kořeny svých prarodičů. Kromě znalosti češtiny by chtěli také postavit český katolický kostel a klub, kde by se mohli scházet.

Více informací o jazykovém kurzu v Dobrušce naleznete na adrese www.tlapa.net.

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019