Polsko po povodni: 800 budov zatopeno, 56 domů k demolici, 53 obydlí vyžaduje generální opravu

06. 08. 2001 Rubrika: Zahraniční
O rozsahu povodňových škod na území krakovské arcidiecéze informuje oficiální zpráva Arcidiecézní charity Krakov.

Krakov: Vydatné deště, které se ve středu 25.7. přehnaly nad územím Malopolského vojvodství, způsobily velké přívaly vod z řek, potoků a rybníků, jejichž důsledkem došlo ke vzniku obrovské povodňové vlny. V této lokalitě byl ihned vyhlášen povodňový poplach a z nejpostiženějších míst hasiči a armáda evakuovali ohrožené obyvatelstvo. Některé rodiny musely své domovy opustit tak říkajíc "s holýma rukama".
V oblasti nyní pomáhá zmírnit následky škod Arcidiecézní charita Krakov s kvalitní sítí podřízených charitních jednotek, které působí na jednotlivých farách za účasti duchovních správců. Sběr informací o rozsahu škod byl díky tomu okamžitý. Již ve čtvrtek 26.7. byla vyslána první zásilka humanitární pomoci.

Dosud bylo zasláno 25 zásilek do nejvíce poškozených oblastí: Zator, Spytkowice, Przeciszów, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Lachowice, Budzów, Jachówka, Zembrzyce, Zebrzydowice, Radziszów, Wola Radziszowska, Skawinki a Juszczyn.
Zásilky tvoří především: mouka, cukr, konzervy, těstoviny, chleba, sýr, balená voda, čistící a desinfekční prostředky, máslo, mýdlo, prací prostředky, šampony, deky, lůžkoviny, nové teplé oděvy, lopaty a krumpáče, gumová obuv a ručníky. Jen pecnů chleba bylo třeba do zaplavených lokalit poslat 2.500 kusů a auta rozvezla 6.500 litrů balené pitné vody.

V současné době probíhá oceňování ztrát a likvidace prvních škod. Na území krakovské arcidiecéze bylo zatopeno více než 800 domů, 56 jich bylo buď úplně zničeno nebo je určeno k demolici, 53 domů potřebuje generální opravu a zbývajících 691 domů vyžaduje menší opravy, vysušení a vybavení tím nejpotřebnějším - nábytkem, bytovými doplňky a elektrospotřebiči.

Velmi vysoké jsou rovněž škody v zemědělské výrobě. Bylo zatopeno mnoho hektarů zemědělské půdy a rolníci přišli o skladované zemědělské produkty, osivo, krmiva, letošní zaseté plodiny a rovněž chovné zvířectvo. Tato oblast je - jako většina Polska - oblastí s zemědělskou činností řady drobných hospodářství. Pro mnohé obyvatele tato činnost představuje jediný zdroj příjmů. Zahynulo velké množství dobytka a jiných chovných zvířat. Vstupní odhady ztrát, způsobených v této oblasti, činí 100 milionů polských zlotých, což v přepočtu činí asi 27 milionů USD.

Největší potřeba pomoci bude při odstraňování povodňových škod a zajišťování nových obydlí. K obnově zemědělské činnosti bude zapotřebí nakoupit nové zemědělské stroje, krmivo a chovné zvířectvo.