Stožecká pouť

Stožecká pouť 12.8. bude zaměřena na česko-německé vztahy.
Publikováno: 9. 8. 2001 21:00

Stožec: Již tradiční mariánská pouť u Stožecké kaple (Tussetkapelle) se letos koná v neděli 12.8. v 15.00 hodin. Hlavním celebrantem česko-německé mše bude tiskový mluvčí České biskupské konference (ČBK) a zástupce ČBK v koordinační radě Česko-německého diskusního fóra P. Daniel Herman. Promluvu v češtině i v němčině pronese Dr. Albert-Peter Rethmann z pasovské univerzity.

Obnovené poutě u dřevěné lesní kaple pod Stožeckou skálou (okr. Prachatice) se konají kolem slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15.8.) od roku 1990, kdy tehdejší českobudějovický biskup Miloslav Vlk zrekonstruovanou kapli znovu vysvětil.
Dějiny tohoto šumavského poutního místa sahají do 18. století, kdy zde měl - podle dobové kroniky - ve studánce pod kaplí znovu nabýt zraku osleplý kovář z nedalekých Volar.
Po vysídlení původních obyvatel Šumavy po 2. světové válce a zřízení pohraničního pásma kaple chátrala a v 80. letech jí hrozilo zřícení. Z toho důvodu byla roku 1985 postavena její věrná replika v blízké obci Philippsreut na bavorské straně, čímž byla tradice mariánských srpnových poutí obnovena. Po pádu železné opony se Stožecká kaple stala jedním z míst česko-německého smíření a přátelství.

Pouť u nové Stožecké kaple ve Philippsreut se koná 15.8. v 10.00 hodin. Hlavním celebrantem i kazatelem zde bude rovněž P. Daniel Herman.

Roku 1990 ztvárnila Československá televize pohnutou historii Stožecké kaple v dokumentu "Osud šumavské kaple".
Obrázek Stožecké kaple je umístěn rovněž na oficiálních webových stránkách ČBK (www.cirkev.cz).

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019