Stožecká pouť

Stožecká pouť 12.8. bude zaměřena na česko-německé vztahy.
Publikováno: 9. 8. 2001 19:00

Stožec: Již tradiční mariánská pouť u Stožecké kaple (Tussetkapelle) se letos koná v neděli 12.8. v 15.00 hodin. Hlavním celebrantem česko-německé mše bude tiskový mluvčí České biskupské konference (ČBK) a zástupce ČBK v koordinační radě Česko-německého diskusního fóra P. Daniel Herman. Promluvu v češtině i v němčině pronese Dr. Albert-Peter Rethmann z pasovské univerzity.

Obnovené poutě u dřevěné lesní kaple pod Stožeckou skálou (okr. Prachatice) se konají kolem slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15.8.) od roku 1990, kdy tehdejší českobudějovický biskup Miloslav Vlk zrekonstruovanou kapli znovu vysvětil.
Dějiny tohoto šumavského poutního místa sahají do 18. století, kdy zde měl - podle dobové kroniky - ve studánce pod kaplí znovu nabýt zraku osleplý kovář z nedalekých Volar.
Po vysídlení původních obyvatel Šumavy po 2. světové válce a zřízení pohraničního pásma kaple chátrala a v 80. letech jí hrozilo zřícení. Z toho důvodu byla roku 1985 postavena její věrná replika v blízké obci Philippsreut na bavorské straně, čímž byla tradice mariánských srpnových poutí obnovena. Po pádu železné opony se Stožecká kaple stala jedním z míst česko-německého smíření a přátelství.

Pouť u nové Stožecké kaple ve Philippsreut se koná 15.8. v 10.00 hodin. Hlavním celebrantem i kazatelem zde bude rovněž P. Daniel Herman.

Roku 1990 ztvárnila Československá televize pohnutou historii Stožecké kaple v dokumentu "Osud šumavské kaple".
Obrázek Stožecké kaple je umístěn rovněž na oficiálních webových stránkách ČBK (www.cirkev.cz).

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021