Stožecká pouť

Stožecká pouť 12.8. bude zaměřena na česko-německé vztahy.
Publikováno: 9. 8. 2001 21:00

Stožec: Již tradiční mariánská pouť u Stožecké kaple (Tussetkapelle) se letos koná v neděli 12.8. v 15.00 hodin. Hlavním celebrantem česko-německé mše bude tiskový mluvčí České biskupské konference (ČBK) a zástupce ČBK v koordinační radě Česko-německého diskusního fóra P. Daniel Herman. Promluvu v češtině i v němčině pronese Dr. Albert-Peter Rethmann z pasovské univerzity.

Obnovené poutě u dřevěné lesní kaple pod Stožeckou skálou (okr. Prachatice) se konají kolem slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15.8.) od roku 1990, kdy tehdejší českobudějovický biskup Miloslav Vlk zrekonstruovanou kapli znovu vysvětil.
Dějiny tohoto šumavského poutního místa sahají do 18. století, kdy zde měl - podle dobové kroniky - ve studánce pod kaplí znovu nabýt zraku osleplý kovář z nedalekých Volar.
Po vysídlení původních obyvatel Šumavy po 2. světové válce a zřízení pohraničního pásma kaple chátrala a v 80. letech jí hrozilo zřícení. Z toho důvodu byla roku 1985 postavena její věrná replika v blízké obci Philippsreut na bavorské straně, čímž byla tradice mariánských srpnových poutí obnovena. Po pádu železné opony se Stožecká kaple stala jedním z míst česko-německého smíření a přátelství.

Pouť u nové Stožecké kaple ve Philippsreut se koná 15.8. v 10.00 hodin. Hlavním celebrantem i kazatelem zde bude rovněž P. Daniel Herman.

Roku 1990 ztvárnila Československá televize pohnutou historii Stožecké kaple v dokumentu "Osud šumavské kaple".
Obrázek Stožecké kaple je umístěn rovněž na oficiálních webových stránkách ČBK (www.cirkev.cz).

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020