Stožecká pouť

Stožecká pouť 12.8. bude zaměřena na česko-německé vztahy.
Publikováno: 9. 8. 2001 21:00

Stožec: Již tradiční mariánská pouť u Stožecké kaple (Tussetkapelle) se letos koná v neděli 12.8. v 15.00 hodin. Hlavním celebrantem česko-německé mše bude tiskový mluvčí České biskupské konference (ČBK) a zástupce ČBK v koordinační radě Česko-německého diskusního fóra P. Daniel Herman. Promluvu v češtině i v němčině pronese Dr. Albert-Peter Rethmann z pasovské univerzity.

Obnovené poutě u dřevěné lesní kaple pod Stožeckou skálou (okr. Prachatice) se konají kolem slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15.8.) od roku 1990, kdy tehdejší českobudějovický biskup Miloslav Vlk zrekonstruovanou kapli znovu vysvětil.
Dějiny tohoto šumavského poutního místa sahají do 18. století, kdy zde měl - podle dobové kroniky - ve studánce pod kaplí znovu nabýt zraku osleplý kovář z nedalekých Volar.
Po vysídlení původních obyvatel Šumavy po 2. světové válce a zřízení pohraničního pásma kaple chátrala a v 80. letech jí hrozilo zřícení. Z toho důvodu byla roku 1985 postavena její věrná replika v blízké obci Philippsreut na bavorské straně, čímž byla tradice mariánských srpnových poutí obnovena. Po pádu železné opony se Stožecká kaple stala jedním z míst česko-německého smíření a přátelství.

Pouť u nové Stožecké kaple ve Philippsreut se koná 15.8. v 10.00 hodin. Hlavním celebrantem i kazatelem zde bude rovněž P. Daniel Herman.

Roku 1990 ztvárnila Československá televize pohnutou historii Stožecké kaple v dokumentu "Osud šumavské kaple".
Obrázek Stožecké kaple je umístěn rovněž na oficiálních webových stránkách ČBK (www.cirkev.cz).

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019