Stožecká pouť

09. 08. 2001 Rubrika: Domácí
Stožecká pouť 12.8. bude zaměřena na česko-německé vztahy.

Stožec: Již tradiční mariánská pouť u Stožecké kaple (Tussetkapelle) se letos koná v neděli 12.8. v 15.00 hodin. Hlavním celebrantem česko-německé mše bude tiskový mluvčí České biskupské konference (ČBK) a zástupce ČBK v koordinační radě Česko-německého diskusního fóra P. Daniel Herman. Promluvu v češtině i v němčině pronese Dr. Albert-Peter Rethmann z pasovské univerzity.

Obnovené poutě u dřevěné lesní kaple pod Stožeckou skálou (okr. Prachatice) se konají kolem slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15.8.) od roku 1990, kdy tehdejší českobudějovický biskup Miloslav Vlk zrekonstruovanou kapli znovu vysvětil.
Dějiny tohoto šumavského poutního místa sahají do 18. století, kdy zde měl - podle dobové kroniky - ve studánce pod kaplí znovu nabýt zraku osleplý kovář z nedalekých Volar.
Po vysídlení původních obyvatel Šumavy po 2. světové válce a zřízení pohraničního pásma kaple chátrala a v 80. letech jí hrozilo zřícení. Z toho důvodu byla roku 1985 postavena její věrná replika v blízké obci Philippsreut na bavorské straně, čímž byla tradice mariánských srpnových poutí obnovena. Po pádu železné opony se Stožecká kaple stala jedním z míst česko-německého smíření a přátelství.

Pouť u nové Stožecké kaple ve Philippsreut se koná 15.8. v 10.00 hodin. Hlavním celebrantem i kazatelem zde bude rovněž P. Daniel Herman.

Roku 1990 ztvárnila Československá televize pohnutou historii Stožecké kaple v dokumentu "Osud šumavské kaple".
Obrázek Stožecké kaple je umístěn rovněž na oficiálních webových stránkách ČBK (www.cirkev.cz).