Diecézní pouť do Malých Svatoňovic

16. 08. 2001 Rubrika: Domácí
Pouť královéhradecké diecéze do Malých Svatoňovic se uskuteční v sobotu 18. srpna.

Diecézní pouť do Malých Svatoňovic, kterou pořádá královéhradecké biskupství, bude zahájena v sobotu 18. srpna v 10.00 hodin slovem biskupa Dominika Duky a pozdravy hostů. V 10.30 hodin zazní přednáška P. Jana Linharta na hlavní téma pouti "Uzdravení ze strachu".
Po polední přestávce ve 13.00 hodin si budou moci poutníci vybrat z několika nabídek programu. V kostele Panny Marie Sedmiradostné bude možnost adorace, na náměstí bude probíhat kulturní program a v malém sále Kulturního domu se uskuteční beseda s biskupem Dukou a dalšími představiteli diecéze. Pouť vyvrcholí mší od 15.00 hodin, kterou bude společně s kněžími královéhradecké diecéze celebrovat biskup Dominik Duka. Od 10 do 15 hodin bude také zajištěn program pro děti.

Poutní místo Malé Svatoňovice (na Trutnovsku) je veřejnosti známo také jako rodiště Karla Čapka. Zázračné události spojované se sedmipramennou studánkou a u ní umístěnou dřevěnou soškou Panny Marie přitahovaly mnoho poutníků a podnítily v roce 1732 stavbu kaple. Už o dva roky později zde stál barokní kostel. Jeho empírová přestavba byla dokončena v roce 1831 za kněžny Kateřiny Zaháňské, známé z "Babičky" Boženy Němcové. Kromě dalších drobných sakrálních staveb stojí za zmínku 7 kapliček s vyobrazením sedmi radostí Panny Marie - tzv. Mariánský sad.