Kardinál Schönborn hovořil o katechismu i o Temelíně

Při besedě s věřícími na Svaté Hoře u Příbrami (22.8.) hovořil vídeňský arcibiskup o Katechismu katolické církve. Řeč však přišla i na jeho postoj k Temelínu.
Publikováno: 23. 8. 2001 20:00

Svatá Hora: Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn (56) celebroval v den Panny Marie Královny (22.8.) poutní mši v češtině a latině na Svaté Hoře u Příbrami. Kázání pronesl v němčině. "Neumím česky tak dobře jako moje maminka" (která se pouti také zúčastnila a hovoří plynnou češtinou), řekl kardinál na vysvětlenou. Mezi koncelebranty byl také královéhradecký biskup Dominik Duka a kanovník Mons.ThLic. Karel Pilík.

V následující besedě s věřícími na téma "Katechismus katolické církve" (KKC) kardinál Schönborn mj. uvedl, že není třeba znát katechismus nazpaměť, abychom byli dobrými katolíky. Katechismus je pomůckou, abychom věděli, co nám víra říká. Je pochopitelné, že i katechismus se vyvíjí a v souladu s teologickým bádáním je doplňován.
"Existují mnozí, kteří katechismus kritizují. Není to samozřejmě Boží slovo, Bible, je to učení církve. A mnozí jej čtou prostě proto, aby se informovali", odpověděl kardinál na jednu z položených otázek.
Besedy se aktivně účastnil i Mons. Pilík, který korigoval české vydání KKC. Překlad KKC z francouzštiny do češtiny je dílem jezuity P. Josefa Koláčka SJ, ředitele českého vysílání Radia Vatikán. Nový katechismus byl vydán 11.10.1992, u příležitosti 30. výročí zahájení Druhého vatikánského koncilu. Na jeho vzniku se aktivně podílel také kardinál Schönborn.

Z řad účastníků padla také otázka na postoj vídeňského arcibiskupa k Temelínu. Kardinál vysvětlil, že odpor vůči Temelínu v zemi našich sousedů má své důvody přímo v Rakousku; nejde o protičeskou náladu. Před 20 lety byl také v Rakousku - ve Zwentendorfu - postaven jaderný reaktor (za 8 miliard šilinků). Poté proběhlo lidové hlasování o jeho uvedení do provozu, které bylo velmi emocionální a spuštění zamítlo. Teď mají ve Zwentendorfu nejdražší rakouské muzeum, které však pečlivě udržují. Žádný rakouský politik se dnes neodváží vystoupit s pro-jaderným programem. "Je třeba celou záležitost zbavit emocí a řešit společně s Evropskou unií, aby nešlo jen o rakousko-český spor", zakončil svou odpověď kardinál Schönborn.

Jeden z předků současného vídeňského kardinála - hrabě František de Paula Schönborn (1844-1899) - byl v letech 1885-1899 v pořadí 28. pražským arcibiskupem. Narodil se v Praze, studoval v Innsbrucku a v Římě, působil jako kaplan v Plané u Mariánských Lázní, byl vicerektorem a později rektorem pražského kněžského semináře a v letech 1883-85 pátým českobudějovickým biskupem - nástupcem proslulého biskupa Jana Valeriána Jirsíka. Zemřel v Sokolově a je pohřben ve Svatovítské katedrále.
Portrét kardinála Františka Schönborna je součástí obrazové galerie pražského Arcibiskupského paláce.

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019