Učni z vřesovického učiliště vztyčili ručně tesaný kříž

Dřevěný kříž, který vytesali ve spolupráci s Cechem moravských řezbářů, vztyčili dnes učni z SOU Don Bosco ve Vřesovicích na Prostějovsku.
Publikováno: 24. 10. 2001 21:00

Vřesovice: Dřevěný kříž, který vytesali ve spolupráci s Cechem moravských řezbářů, vztyčili 24.10. učni z SOU Don Bosco ve Vřesovicích na Prostějovsku. "Cech moravských řezbářů si vytyčil za úkol vyučit profesionální řezbáře ze zdejších talentovaných chlapců. Pracujeme na principu řezbářských hutí, tak jak to fungovalo v dřívějších dobách. Začínají u odkorňování dřeva a základního zpracování a na konci je mistrovská zkouška," říká cechmistr Cechu moravských řezbářů Vladimír Hanel, který pro učně připravil řezbářský kroužek.

"Na jaře zahájíme tesání. Bude to vlastně předváděcí akce, budeme pracovat před zraky veřejnosti pod širým nebem - v Prostějově. Ale už 1. prosince osadíme v místním kostele dřevěné sochy, které odtud byly dříve ukradeny, a učni teď pod vedením řezbářských mistrů zhotovují jejich kopie," přibližuje V. Hanel. Na začátku ho prý kolegové odrazovali s tím, že z takových kluků nikdy nic nebude. "Teď tady ale máme tři talentované mladé řezbáře. Po třech měsících už budou schopni samostatně vyrobit menší plastiky nebo figurky," říká cechmistr Hanel. Kromě soch světců a křížové cesty pod vřesovickým kostelem se učni pochlubí vlastní prezentací během Dne uměleckých řemesel 18. a 19. prosince v prostějovském kulturním klubu Duha.

Jak sdělil ředitel učiliště P. Jan Jiříček, do učení zde přijímají chlapce z okraje společnosti. "Ti, kdo pocházejí z rozvrácených rodin nebo dětských domovů, nemají ukončenou povinnou školní docházku nebo už zažili trestní stíhání, by se na běžný učební obor nebo střední školu nedostali. Tady je přijmeme," vysvětluje poslání církevního učiliště P. Jiříček. Zatím se zde vyučuje obor zedník. Učni však zůstávají na internátě mnohdy i přes víkend, a proto vedení školy organizuje různé volnočasové aktivity. Kromě řezbářského kroužku funguje i tělocvična, košíkářská dílna a v létě vodácký klub.

Kontakt: SOU Don Bosco, 798 09 Vřesovice, okr. Prostějov; tel: 0508/36 81 81.

Bližší informace: Jakub Skřebský, Radio Proglas, studio Radim Olomouc, Blažejské náměstí 2, 771 00 Olomouc; tel: 068/522 06 68; mobil: 0606/420 171; e-mail: radim@proglas.cz; www.proglas.cz.

Související články

Další aktuality

Církevní školy opět v hledáčku médií

Dívky, které by jinak skončily na ulici nebo doma s invalidním důchodem, mají už třicet let útočiště v Dívčí katolické střední škole. V klášteře Křižovníků s červenou hvězdou u Karlova mostu, kde se naše nejstarší církevní škola nachází, v tuhle chvíli studuje přes padesát dívek. Řád založila sv. Anežka Česká, kterou si tento rok připomínáme i v souvislosti s 30. výročím jejího svatořečení a událostmi roku 1989. Podívejte se na reportáž Jolany Matějkové zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240035/video/733643 Praha 8 prodala byty i s nájemníky. Nový majitel je chce vystěhovat. Před životem na ulici je zachránila Dívčí katolická škola. Natáčela reportérka ČT Jana Neumannová.
19.11.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. listopadu 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.11.2019

Kardinál Dominik Duka k 17. listopadu

Arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka OP se zamýšlí nad cestou, která vedla k událostem 17. listopadu 1989 a návratu svobody do naší země.
18.11.2019

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019