Učni z vřesovického učiliště vztyčili ručně tesaný kříž

Dřevěný kříž, který vytesali ve spolupráci s Cechem moravských řezbářů, vztyčili dnes učni z SOU Don Bosco ve Vřesovicích na Prostějovsku.
Publikováno: 24. 10. 2001 21:00

Vřesovice: Dřevěný kříž, který vytesali ve spolupráci s Cechem moravských řezbářů, vztyčili 24.10. učni z SOU Don Bosco ve Vřesovicích na Prostějovsku. "Cech moravských řezbářů si vytyčil za úkol vyučit profesionální řezbáře ze zdejších talentovaných chlapců. Pracujeme na principu řezbářských hutí, tak jak to fungovalo v dřívějších dobách. Začínají u odkorňování dřeva a základního zpracování a na konci je mistrovská zkouška," říká cechmistr Cechu moravských řezbářů Vladimír Hanel, který pro učně připravil řezbářský kroužek.

"Na jaře zahájíme tesání. Bude to vlastně předváděcí akce, budeme pracovat před zraky veřejnosti pod širým nebem - v Prostějově. Ale už 1. prosince osadíme v místním kostele dřevěné sochy, které odtud byly dříve ukradeny, a učni teď pod vedením řezbářských mistrů zhotovují jejich kopie," přibližuje V. Hanel. Na začátku ho prý kolegové odrazovali s tím, že z takových kluků nikdy nic nebude. "Teď tady ale máme tři talentované mladé řezbáře. Po třech měsících už budou schopni samostatně vyrobit menší plastiky nebo figurky," říká cechmistr Hanel. Kromě soch světců a křížové cesty pod vřesovickým kostelem se učni pochlubí vlastní prezentací během Dne uměleckých řemesel 18. a 19. prosince v prostějovském kulturním klubu Duha.

Jak sdělil ředitel učiliště P. Jan Jiříček, do učení zde přijímají chlapce z okraje společnosti. "Ti, kdo pocházejí z rozvrácených rodin nebo dětských domovů, nemají ukončenou povinnou školní docházku nebo už zažili trestní stíhání, by se na běžný učební obor nebo střední školu nedostali. Tady je přijmeme," vysvětluje poslání církevního učiliště P. Jiříček. Zatím se zde vyučuje obor zedník. Učni však zůstávají na internátě mnohdy i přes víkend, a proto vedení školy organizuje různé volnočasové aktivity. Kromě řezbářského kroužku funguje i tělocvična, košíkářská dílna a v létě vodácký klub.

Kontakt: SOU Don Bosco, 798 09 Vřesovice, okr. Prostějov; tel: 0508/36 81 81.

Bližší informace: Jakub Skřebský, Radio Proglas, studio Radim Olomouc, Blažejské náměstí 2, 771 00 Olomouc; tel: 068/522 06 68; mobil: 0606/420 171; e-mail: radim@proglas.cz; www.proglas.cz.

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019