Los Angeles má novou katedrálu

V kalifornské metropoli Los Angeles byla 2.9.2002 vysvěcena nová katolická katedrála.
Publikováno: 4. 9. 2002 20:00

Los Angeles (USA)/KAP: Rozhodnutí postavit novou katedrálu padlo poté, když dosavadní hlavní katolický chrám Kalifornie utrpěl následkem mohutného zemětřesení v polovině 90. let těžké škody.
Na rozdíl od původního zasvěcení starokřesťanské římské mučednici sv. Bibiáně (+ 367), je nová katedrála zasvěcena Panně Marii - Královně andělů.

Losangeleský arcibiskup kardinál Roger Mahony při slavnostním otevírání nového svatostánku řekl, že tato slavnost je symbolem nového začátku v životě americké církve, která se v posledních měsících vyrovnávala s mnoha vážnými problémy kolem sexuálního zneužívání dětí a mladistvých duchovními.
Stavba katedrály přišla na zhruba 200 milionů dolarů. Slavnostního vysvěcení nového chrámu se zúčastnily tisíce věřících, stovky kněží a mnoho biskupů. Zúčastnilo se rovněž na 70 zástupců jiných duchovních tradic a náboženství. Zvláštní poselství zaslal k této příležitosti i papež Jan Pavel II. Vyzdvihl v něm mnohostrannost a různorodost kalifornské metropole, která se zračí i novostavbě katolického dómu.

Chrám je vystavěn v postmoderním stylu a jeho návrh pochází z dílny španělského architekta Jose Rafaela Monea. Ve výzdobě katedrály jsou použity i mnohé motivy jiných než křesťanských duchovních tradic. Podle kardinála Mahonyho má nová katolická katedrála sloužit také jako místo setkávání různých náboženských tradic. Součástí chrámovému komplexu jsou rovněž úřední prostory losangeleského arcibiskupství, konferenční centrum, rozsáhlé podzemní garáže, obchod s upomínkovými předměty a občerstvení. Celý komplex je obklopen rozměrným náměstím.
Katedrála se tak stává novým významným stavebním prvkem Los Angeles. Znalci turistického ruchu očekávají, že návštěvnost tohoto místa se bude pohybovat kolem šesti milionů lidí ročně.

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019