Stát i církev chtějí brzy dosáhnout společného řešení

Při společném jednání, které proběhlo dnes (24.10.2007) na Ministerstvu kultury ČR v Praze, se zástupci církevní i státní komise shodli na vůli pokračovat v hledání společného řešení majetkového narovnání s církvemi.
Publikováno: 24. 10. 2007 19:00

Praha: Na setkání obou komisí byli dnes přítomni předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner a předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý jako zástupci církví, státní komisi reprezentovali ministr kultury Václav Jehlička a náměstek Jaromír Talíř. Ministr Jehlička předal předsedovi ČBK, arcibiskupu Graubnerovi, věcný návrh zákona o majetkovém narovnání s církvemi, který byl dopracován minulý týden a odeslán k připomínkovému řízení.

Arcibiskup Graubner předal ministrovi kultury materiál zpracovaný církevní komisí. Nyní bude následovat studium návrhů a zkoumání odlišností, aby se obě komise mohly sejít koncem listopadu a dohodnout se na definitivní podobě návrhu majetkového vyrovnání. Jak arcibiskup Graubner, tak ministr Jehlička vyjádřili vůli nalézt kompromis. "S principem návrhu souhlasíme," řekl po setkání arcibiskup Graubner a dodal, že rozdíly mezi oběma návrhy nejsou zásadní.

Připomínkového řízení, které probíhá do konce října, se účastní některá ministerstva, orgány státní správy a další místa. Pokud budou připomínky zapracovány v průběhu listopadu, mohl by být návrh vyrovnání předložen v prosinci vládě. Podle návrhu ministerstva bude řeholním řádům a kongregacím umožněna naturální restituce majetku, církve a náboženské společnosti obdrží za zabavený majetek 83 miliard korun a tato částka bude postupně splácena po dobu 60 až 70 let.

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022