Stát i církev chtějí brzy dosáhnout společného řešení

Při společném jednání, které proběhlo dnes (24.10.2007) na Ministerstvu kultury ČR v Praze, se zástupci církevní i státní komise shodli na vůli pokračovat v hledání společného řešení majetkového narovnání s církvemi.
Publikováno: 24. 10. 2007 19:00

Praha: Na setkání obou komisí byli dnes přítomni předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner a předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý jako zástupci církví, státní komisi reprezentovali ministr kultury Václav Jehlička a náměstek Jaromír Talíř. Ministr Jehlička předal předsedovi ČBK, arcibiskupu Graubnerovi, věcný návrh zákona o majetkovém narovnání s církvemi, který byl dopracován minulý týden a odeslán k připomínkovému řízení.

Arcibiskup Graubner předal ministrovi kultury materiál zpracovaný církevní komisí. Nyní bude následovat studium návrhů a zkoumání odlišností, aby se obě komise mohly sejít koncem listopadu a dohodnout se na definitivní podobě návrhu majetkového vyrovnání. Jak arcibiskup Graubner, tak ministr Jehlička vyjádřili vůli nalézt kompromis. "S principem návrhu souhlasíme," řekl po setkání arcibiskup Graubner a dodal, že rozdíly mezi oběma návrhy nejsou zásadní.

Připomínkového řízení, které probíhá do konce října, se účastní některá ministerstva, orgány státní správy a další místa. Pokud budou připomínky zapracovány v průběhu listopadu, mohl by být návrh vyrovnání předložen v prosinci vládě. Podle návrhu ministerstva bude řeholním řádům a kongregacím umožněna naturální restituce majetku, církve a náboženské společnosti obdrží za zabavený majetek 83 miliard korun a tato částka bude postupně splácena po dobu 60 až 70 let.

Související články

Další aktuality

Nedělní videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti

Přinášíme vám nový díl nedělního videokázání P. Romana Vlka na tuto neděli.
20.06.2021

Robert Schuman, otec evropské jednoty, se stává ctihodným

Papež schválil vyhlášení dekretu, který uznává hrdinské ctnosti francouzského státníka. Uznáním mučednictví bude blahořečeno deset řeholnic, které byly na konci druhé světové války v Polsku zabity sovětskými vojáky.
19.06.2021

Covid a zdravotní postižení – nová nóta Papežské akademie Pro život

Rozhodnutí, která se týkají osob se zdravotním postižením, nejprve vyžadují naslouchání jeho nositelům. Církev by měla vypracovat magisterium o těchto otázkách, upozorňuje nová nóta Papežské akademie pro život, která nese název: „Přátelství se zdravotně postiženými lidmi: začátek nového světa“ s podtitulem „Poučení ze zkušeností osob se zdravotním postižením a jejich pečovatelů během pandemie Covidu-19“.
18.06.2021

Potraty nejsou zdravotní péče, říkají biskupové k hlasování v Evropském parlamentu

Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zareagovala na zprávu týkající se potratů, o které se bude v Evropském parlamentu hlasovat příští týden.
18.06.2021

Papež k Mezinárodní konferenci práce: Soukromé vlastnictví je druhotné právo

Papež František včera oslovil účastníky 109. Mezinárodní konference práce, která probíhá v Ženevě a je každoročním vrcholným setkáním členských států Mezinárodní organizace práce (ILO). Svatý stolec je stálým pozorovatelem v této specializované agentuře Spojených národů od roku 1967. Obsáhlé videoposelství, které zaznělo na vrcholném fóru, projednávajícím sociální a pracovní otázky globálního významu, dopřálo papeži prostor k tomu, aby na základě sociálního učení katolické církve požadoval uznání a zabezpečení pracujících v sektoru tzv. neformální ekonomiky a solidaritu obohacenou o přínos všech kultur, včetně domorodých a lidových.
18.06.2021