Stát i církev chtějí brzy dosáhnout společného řešení

24. 10. 2007 téma: Majetkové narovnání Rubrika: Domácí
Při společném jednání, které proběhlo dnes (24.10.2007) na Ministerstvu kultury ČR v Praze, se zástupci církevní i státní komise shodli na vůli pokračovat v hledání společného řešení majetkového narovnání s církvemi.

Praha: Na setkání obou komisí byli dnes přítomni předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner a předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý jako zástupci církví, státní komisi reprezentovali ministr kultury Václav Jehlička a náměstek Jaromír Talíř. Ministr Jehlička předal předsedovi ČBK, arcibiskupu Graubnerovi, věcný návrh zákona o majetkovém narovnání s církvemi, který byl dopracován minulý týden a odeslán k připomínkovému řízení.

Arcibiskup Graubner předal ministrovi kultury materiál zpracovaný církevní komisí. Nyní bude následovat studium návrhů a zkoumání odlišností, aby se obě komise mohly sejít koncem listopadu a dohodnout se na definitivní podobě návrhu majetkového vyrovnání. Jak arcibiskup Graubner, tak ministr Jehlička vyjádřili vůli nalézt kompromis. "S principem návrhu souhlasíme," řekl po setkání arcibiskup Graubner a dodal, že rozdíly mezi oběma návrhy nejsou zásadní.

Připomínkového řízení, které probíhá do konce října, se účastní některá ministerstva, orgány státní správy a další místa. Pokud budou připomínky zapracovány v průběhu listopadu, mohl by být návrh vyrovnání předložen v prosinci vládě. Podle návrhu ministerstva bude řeholním řádům a kongregacím umožněna naturální restituce majetku, církve a náboženské společnosti obdrží za zabavený majetek 83 miliard korun a tato částka bude postupně splácena po dobu 60 až 70 let.