Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kulatý stůl přiblížil pontifikát Jana Pavla II.

Datum publikace27. 4. 2011, 18.15
TiskTisk

Dnes (27. dubna 2011) od 10.30 hodin se v prostorách České biskupské konference konal kulatý stůl na téma 'Karol Wojtyla – muž víry a veřejného prostoru'. O významu papeže Jana Pavla II., který bude v neděli 1. května 2011 ve Vatikánu blahořečený, hovořili Doc. Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd ČR a polský kněz P. Zbigniew Czendlik, který působí v lanškrounské farnosti ve východních Čechách.

Praha: Význam pontifikátu papeže Jana Pavla II., který byl třetí nejdelší v dějinách církve, ve svém příspěvku shrnul Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. z Historického ústavu Akademie věd v ČR. Už vlastní zvolení Slovana do čela katolické církve a navíc ze země, která byla za tzv. Železnou oponou, bylo celosvětovou událostí. Většina světa přijala tuto zprávu s nadšením, v zemích bývalého východního bloku to však vzbudilo obavy. Jan Pavel II. se k situaci v těchto zemích často vyjadřoval a jeho vliv  k pádu Železné opony je velký.

Papež Karol Wojtyla intenzivně rozvíjel ekumenickou a mezináboženskou spolupráci – byl prvním papežem, který se setkal s římským rabínem, který vstoupil do mešity v Damašku, svolal první mezináboženské modlitební setkání do Assisi a v roce 2000 se omluvil za viny, jež v průběhu dějin způsobila katolická církev. Doc. Šebek připomenul, že se Jan Pavel II. zasadil konkrétně v českém prostředí o objektivní zkoumání osobnosti Mistra Jana Husa. Dalšími fenomény této dvacetisedmileté papežské služby bylo i to, že Jan Pavel II. blahořečil a svatořečil nejvíce osob a podnikl nejvíce cest do zahraničí během jednoho pontifikátu. Specifická sociální skupina, které se intenzivně věnoval, byla mládež, pro kterou v roce 1985 založil tradici Světových dní mládeže. A byli to převážně mladí lidé, kteří se shromáždili pod jeho okny v posledních dnech jeho života.

P. Zbigniew Czendlik vzpomněl na to, jaké reakce v polské společnosti vyvolala volba Jana Pavla II. do čela katolické církve 16. října 1978. Děti ve školách tehdy dostali volno, věřící se spontánně scházeli v kostelích. Poláci poslouchali rádio a kupovali si barevnou televizi, aby mohli sledovat přenosy z Vatikánu 'v barvě'. Dále také připomněl, že tomu bude 13. května 30 let od atentátu na Jana Pavla II. Z pohledu Poláka viděl ještě další posun v polské společnosti, který nastartovaly právě papežovy návštěvy rodné vlasti. Polsko mělo velký problém s alkoholismem a před každou návštěvou Jana Pavla II. biskupové vybízeli lidi, aby papežovi dali dárek a začali s touto závislostí bojovat.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou