Noc kostelů 2011 v českých a moravských diecézích

Již druhým rokem se podílí všechny české a moravské diecéze na přípravě Noci kostelů. Projekt, do kterého se v celé České republice zapojuje na 920 chrámů, kaplí a modliteben, proběhne 27. května 2011 souběžně i v Rakousku a poprvé i na Slovensku. Záštitu nad Nocí kostelů v České republice převzali pražský arcibiskup a předseda ČBK Dominik Duka a ministr kultury Jiří Besser.
Publikováno: 23. 5. 2011 23:01

Přinášíme vám informace o Noci kostelů z jednotlivých diecézí:

 

Praha

V pražské arcidiecézi se otevře téměř 160 kostelů. Celá noc začne přesně v 18.00 hodin vyzváněním zvonů. Zpřístupněny budou veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty, klenotnice nebo klášterní zahrady. Připraveny jsou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, ale také akce pro děti. Vše je zdarma a v ekumenickém duchu. Kromě katolických kostelů a řeckokatolické katedrály sv. Klimenta se účastní také sbory Církve českobratrské evangelické, Církev československá husitská, Církev bratrská či Starokatolická církev. Návštěvníky mimo jiné čeká výstup se svícemi na Svatou Horu, komentovaná prohlídka děl Karla Škréty v Týnském chrámu, Tanec světla u nejsv. Salvátora či trochu morbidní téma v kapli sv. Rocha, kde se bude hovořit o moru v českých zemích. Opominout však nelze ani literární večer poskládaný z úryvků slavných textů, které zmiňují katedrálu sv. Víta či mezinárodní večer v evangelickém kostele u Jákobova žebříku.

 

Litoměřice

V litoměřické diecézi se přihlásilo 129 kostelů, kaplí a modliteben, což je oproti loňskému roku, kdy zde akce probíhala poprvé, dvojnásobný počet. Spolu s Římskokatolickou církví se k ní letos v litoměřické diecézi připojují i Českobratrská církev evangelická, Církev československá husitská, Církev bratrská, Jednota bratrská, Starokatolická církev a Pravoslavná církev. Církevní objekty budou 27. května otevřeny většinou od 18.00 hodin, a programy budou ukončeny obvykle kolem půlnoci. I v letošním roce jsou plánovány koncerty různých žánrů, přednášky, komentované prohlídky, ukázky liturgických oděvů i předmětů, tvořivé dílny, divadelní představení, koncerty atd. Mezi zajímavosti bude zcela jistě patřit speciálně vypravený autobus, který tuto květnovou noc vyjede z Ústí nad Labem a objede s poutníky na své trase celkem 9 kostelů z diecéze.

 

Plzeň

V plzeňské diecézi se do projektu přihlásilo celkem 92 objektů, z toho 20 v Plzni.  Dalších 72 kostelů, ve kterých akce proběhne, se nachází na území Plzeňského, Karlovarského a části Středočeského kraje, které územně spadají do plzeňské diecéze. Mimo Římskokatolickou církev jsou zapojeny i Evangelická církev metodistická, Církev československá husitská, Československá církev evangelická, Řeckokatolická církev, Bratrská jednota baptistů, Církev adventistů sedmého dne. Pro návštěvníky je připraven bohatý kulturní program, a aby se mohli dostat i do vzdálenějších míst od centra a pohodlně přemístit k jiným zajímavým kostelům, bude k dispozici kyvadlová doprava. Doprava autobusy bude k dispozici zdarma.

 

Hradec Králové

K dnešnímu dni se přihlásilo 131 kostelů (z toho 34 nekatolických). Na účastníky čeká velmi pestrá nabídka z programu, na jehož přípravě si pořadatelé v jednotlivých farnostech a sborech dávali velmi záležet. Například v Kutné Hoře v chrámu sv. Barbory zazpívá sbor Cantica a zajímavostí pak bude netradiční prohlídka nazvaná Ticho kostela promlouvá, určená ke ztišení, meditaci a modlitbě. Českobratrská církev evangelická v Hlinsku nabídne prohlídku tvrze přestavěné na modlitebnu, kromě jiného zde zazní zpěvy z Taizé a odehrají se dva diskusní bloky s neobvyklým názvem Katolický kněz zpovídá evangelického faráře. V hronovském kostele Všech svatých začne Noc kostelů duchovní částí a bude pokračovat zpíváním pro děti a mládež, prohlídkou zvonice, promítáním o posvátných místech Řecka a Itálie a besedou o víře.

 

České Budějovice

V českobudějovické diecézi se projektu zúčastní 55 kostelů náležících do Římskokatolické církve, Církve řeckokatolické, Církve československé husitské, Českobratrské církve evangelické, Apoštolské církve. Pro návštěvníky je připraven bohatý program. Budou se moci účastnit prohlídek, hudebních vystoupení nebo si promluvit s knězem.  Zajímavostí zcela jistě bude otevřená věž v kostele sv. Vojtěcha v Českých Budějovicích, stejně tak i v kostele sv. Anežky České v Českých Velenicích. Návštěvníci si budou moci prohlídnout farní kroniku z roku 1787 v Olešnici, nebo se zúčastnit výtvarné soutěže Navrhněte okno do kostela v evangelickém kostele v Českých Budějovicích.

 

BrnoV brněnské diecézi, kde se Noc kostelů bude konat již po třetí, se do projektu zapojilo 134 kostelů, kaplí a modliteben sdružených v Ekumenické radě církví: Církev římskokatolická a řeckokatolická, Církev bratrská, Církev československá husitská, Českobratrská církev evangelická, Církev pravoslavná, Bratrská jednota baptistů. Brožura s programem Noci kostelů v Brně je již nyní návštěvníkům k dispozici v jednotlivých kostelech a na brněnských informačních centrech, k dostání bude i během samotného večera. Zcela jistě stojí za zmínku, že program Noci kostelů připomene i lednové výročí 600 let od úmrtí markraběte Jošta Lucemburského. Po celou dobu Noci kostelů bude v brněnském kostele sv. Tomáše v bývalé Mariánské kapli ke zhlédnutí expozice o životě zakladatele kostela a audiovizuální pásmo o průzkumu jeho hrobky a tělesných ostatků. Návštěvníci si budou moci také prohlídnout památné prostory bývalého kláštera premonstrátů v Brně-Zábrdovicích, které bývají dostupné pro veřejnost jen při zvláštních příležitostech.

 

OlomoucV olomoucké arcidiecézi se projektu zúčastní 141 kostelů, kaplí a modliteben patřících pěti církvím: Římskokatolické, Pravoslavné, Českobratrské evangelické, Bratrské a Československé husitské. Letos poprvé se otevřou i kaple: kaple Božího milosrdenství v prostorách Arcidiecézní charity Olomouc a kaple Panny Marie v olomouckém Arcibiskupském paláci, nebo dvě kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Zajímavostí z nabitého programu a ojedinělou akcí v celostátním měřítku je celodenní festival Pozdrav Noci kostelů, který se ukuteční na olomouckém Horním náměstí v pátek 27. května od 9.00 do 18.00 hodin. Po celou dobu bude ve stanech okolo pódia probíhat výtvarná a tvořivá dílna pro děti s malováním, keramikou a soutěžemi. Kromě řady místních souborů a schol zde vystoupí také sbor Capricolium z Głuchołaz – Noc kostelů probíhá totiž v olomoucké arcidiecézi jako partnerský projekt s polskou diecézí Opole. Spolu s polskými zpěváky přijede do Olomouce i výprava poutníků z několika farností téže diecéze, kteří se  hodlají zapojit do přípravy Noci kostelů ve své domovině, a také opolský biskup Andrzej Czaja.

 

Ostrava

Do Noci kostelů 2011 se v Moravskoslezském kraji zapojilo více než 80 objektů náležících Římskokatolické církvi, Českobratrské církvi evangelické, Slezské církvi evangelické augsburského vyznání a Husovu sboru. Nejvíce kostelů se zpřístupní v Ostravě a Frýdku-Místku. V rámci ostravsko-opavské diecéze budou mít otevřeno kostely také v okresech Bruntál, Jeseník, Karviná a Nový Jičín. Na programu jsou prohlídky kostelů, sakristií, varhanních kůrů, věží, ale i ochutnávky mešních vín, hra na varhany, koncerty nebo videoprojekce. Mnohé farnosti nabízejí v rámci Noci kostelů prostor pro ztišení nebo rozhovor s knězem. Noc kostelů se stane prvním dnem dlouhodobého zpřístupnění věže farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku, na kterou bude možné vystoupat vždy o víkendech až do poloviny září.  Program bude zaměřen také na nejmenší návštěvníky. Například v evangelickém kostele ve Frýdku-Místku se budou moci děti zapojit do tvorby ručních výrobků, kreslení před kostelem nebo luštit kvízy.

 

Více informací o Noci kostelů a seznamy kostelů, které se otevřou v jednotlivých diecézích naleznete na webu http://www.nockostelu.cz.

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Apoštolský nuncius dorazil na pražské arcibiskupství

Nový papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo přiletěl v pátek 1. července 2022 do Prahy. Svou misi vatikánského vyslance v ČR zahájil po předání kopie pověřovacích listin na Arcibiskupství pražském, kde ho slavnostně přivítali čeští a moravští biskupové.
01.07.2022

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo je již v České republice

Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo dnes 1. července 2022 krátce před polednem přistál v České republice. Již na letišti ho přivítali zástupci ČBK a apoštolské nunciatury. Jeho první kroky směřovaly na ministerstvo zahraničních věcí, kde předal ředitelce diplomatického protokolu kopie pověřovacích listin. Poté se vydal na Arcibiskupství pražské, kde ho čekalo oficiální přivítání za účasti českých a moravských biskupů.
01.07.2022

Fotogalerie: Rozloučení s arcibiskupem Janem Graubnerem

Věřící olomoucké arcidiecéze se svým pastýřem, arcibiskupem Janem Graubnerem, který stál v čele diecéze 30 let, rozloučili včera 30. července 2022 při mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.
01.07.2022

Dotace na budování ubytovacích kapacit pro uprchlíky i pro církve

Ministerstvo pro místní rozvoj rozšířilo stávající program na pomoc s rekonstrukcemi bytů pro nouzové ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Mezi oprávněné žadatele o dotaci jsou nově zahrnuty i církevní organizace.
30.06.2022

Fotogalerie: Slavnostní uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu

Přinášíme fotogalerii ze slavnostního uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu brněnské diecéze.
30.06.2022