Věřící uctili sv. Jana Nepomuka Neumanna

Datum publikace18. 6. 2011, 19.00

Národní poutí ke cti sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích dnes vyvrcholily oslavy 200. výročí od narození tohoto slavného prachatického rodáka. Slavnostní mši svaté předsedal papežský legát kardinál Justin Francis Rigali, filadelfský arcibiskup, který během bohoslužby několikrát poukázal na veliký odkaz tohoto českého světce.

Prachatice: Již od ranních hodin probíhal na Velkém náměstí v Prachaticích doprovodný program. Úderem desáté hodiny, kdy již náměstí zaplnilo asi šest tisíc věřících, vyšel k oltáři z kostela sv. Jakuba liturgický průvod. Českobudějovický biskup Jiří Paďour pak na začátku mše svaté přivítal všechny přítomné, zvláště vzácné hosty, kteří se na tuto událost speciálně dostavili. Kromě papežského legáta na pouť přijel i apoštolský nuncius Diego Causero, biskupové z Něměcka, Rakouska a Slovenska a samozřejmě čeští a moravští biskupové, kteří v Prachaticích po předchozí dva dny jednali na plenárním zasedání ČBK. Z představitelů veřejného života byl přítomen i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a generální konzul Velvyslanectví Spojených států v ČR David Beam.  Starosta Martin Malý poté přivítal přítomné jménem města Prachatice a ve své přivítací řeči upozornil, jak významná je tato událost pro všechny obyvatele. Dodal, že nikdy v historii zde neoslavovalo sv. Jana Neumanna takové množství věřících.

Kazatelem při této liturgii byl kardinál Rigali, který nejprve všechny přítomné pozdravil v češtině a poté dodal, že je pro něj velkou milostí a ctí, že jej Svatý otec jmenoval papežským legátem a může 200. výročí od narození svého předchůdce oslavit zde v Prachaticích, kde se sv. Jan Neumann narodil, vyrůstal, vzdělával a byl vychován v katolické víře. „Prachatice a vlastně celá českobudějovická diecéze jsou s filadelfskou arcidiecézí hluboce propojeny odkazem pokorného biskupa, jehož jedinou touhou bylo žít naplno křesťanský život a hlásat Ježíše Krista (...) Když byl vybrán za biskupa ve Filadelfii, zvolil si jako biskupské heslo: „Umučení Kristovo, posiluj mne“ (Passio Christi, conforta me). Prostřednictvím modlitby čerpal mocnou sílu z Kříže, z Ježíšova umučení a jeho smrti.'

Kardinál Rigali mimo jiné také řekl, že sv. Jan je v dějinách Ameriky ikonou jednoty a naděje, smíření a svobody, a že mnoho lidí českého původu do Ameriky přineslo silnou víru. „O svatém Janu Neumannovi se říká, že se v ničem nešetřil. Rozuměl, čemu nás učí Ježíš v evangeliu: „Jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám“ (Lk 6, 38). Všem rozdával sám sebe a tak následoval Krista Ukřižovaného. Z Ježíšova probodeného boku vytryskl pramen nekonečného Božího milosrdenství. Svatý Jan Neumann toto milosrdenství hlásal a rozdával svou prací, svátostnou službou, a to v každém ohledu jeho krátkého života.“ V závěru homilie se papežský legát pomodlil ke sv. Janu Nepomuku Neumannovi a požádal jej, abychom se díky oslavě jeho výročí znovu oddali naší svaté katolické víře.

Před koncem mše svaté kardinál Rigali ještě jednou všem poděkoval za možnost účastnit se oslav v Prachaticích a za jejich rodáka, který předal víru svých rodičů a spoluobčanů v Novém světě.

Celou homilii vám přínášíme v příloze.

Záznam bohoslužby na ČT (Promluva kardinála Rigaliho začíná v 34. minutě)